Pogledaj jedan post
Old 16.10.2015., 22:16   #31
Moram priznati da je ovo jedina opcija koja mi izgleda smisleno i ono što su napisali u svom programu zvuči razumno. Zato mislim da je ovo jedina alternativa ovom političkom sustavu kakav je sada.

Prvo nude promjenu paradigme. Politika treba služiti za opće dobro, a ne pojedincima i interesnim skupinama. Da bi se to ostvarilo politika mora prepustiti predlaganje i provođenje stručnjacima, a sama ostati kao nadzorno tijelo. Politika, odnosno odluke, moraju se temeljiti na dokazima, analizama i procjenama utjecaja odluke na gospodarstvo.
Drugo okupili su ljude neopterećene prošlošću. Ljudi dokazane u svom radu, u znanosti i realnom sektoru, međunarodno priznati i koji su se politikom odlučili baviti isključivo iz želje za stvarnim promjenama. Nešto što im ne treba, ali jednostavno više ne mogu, kao što većina ne bi trebala, trpjeti ovo beznađe i bezperspektivnost.
Treće, imaju program. Da, upravo ono što svi ostali kandidati za Sabor smatraju nebitnim i tako se prezentira javnosti, ova stranka je napravila. Ovaj program radilo je 40-ak stručnjaka iz različitih područja. I što je najbitnije program je fokusiram na ona područja u kojem su imali jasne dokaze, studije, strategije, analize. I zaključili su, ono što većina nas zna, kako za većinu područja već postoje i strategije i studije samo se uopće ne provode ili samo djelomično provode. Program je konstantno u izradi i što se više stručnjaka priključuje to će više područja biti obuhvaćeno.
Neću ocjenjivati kakav je program, ali ono što mislim da je dobro što sve što predlažu može kratkoročno donijeti vidljive pozitivne pomake, ali svaki prijedlog je s vizijom u budućnost i kakva bi Hrvatska trebala biti za 15 godina. A predlažu:
- političko kadroviranje najdalje do ministra i njegovih zamjenika. Svi ostali trebaju biti državni dužnosnici birani na javnim natječajima prema unaprijed određenim pravilima
- uprave javnih poduzeća biraju se isto tako na javnim natječajima na mandat 5 godina kako ne bi trajanje uprava bilo uvjetovano političkom opcijom kojoj je mandat 4 godine
- traže odgovornost za rad, odnosno nerad kroz uvođenje sustava kontrole i valorizacije
- maksimalno uvođenje suvremenih tehnologija, prvenstveno informacijske tehnologije, kako bi se procesi optimizirali
- racionalizacija lokalne samouprave
- poticanje izvrsnosti i uspješnosti na svim razinama, a sankcioniranje nerada. Npr. na fakultetima primanja podijeliti u fiksni i varijabilni dio koji bi ovisi upravo o uspješnosti.
- Promoviraju pametne specijalizacije, koje nam otvaraju ogromno količinu novaca iz EU fondova, a preko kojih ćemo moći definirati koja su to područja u kojima Hrvatska može biti konkurentna u okviru EU
… i još mnogo toga. Iza svake ove natuknice koju sam naveo u programu je opisano kako, a iz toga stoji cijeli niz studija i strategija koje su donesene i koje samo treba provoditi.
iiks90 is offline  
Odgovori s citatom