Pogledaj jedan post
Old 15.01.2017., 14:16   #2783
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
@nosorog, iz ovog što si napisala čini mi se da imaš prilično velike predrasude prema religijama, osobito katoličkoj (koje možda izviru iz straha od nepoznatog). stvarno misliš da vjernici ne osjećaju ponos za svoj uspjeh, da društvene norme prihvaćaju iz straha od pakla i da provode život u strahu i strahopoštovanju? ne znam što bih ti na to rekla.

ne da mi se nastavljati ovu polemiku i zalaziti u kojekakve (teološke) rasprave. samo ću reći da se ježim od svakog jednoumlja. koliko god mi se dizala kosa na glavi od spodoba tipa željka markić i ostalih katolibana, nisu mi daleko ni militantni ateisti (ateistobani?) koji misle da oni znaju ISTINU, a svi vjernici su neupućene budale i glupani koji se bave nekim sumnjivim čarama-barama.
nije strah uopce, a pogotovo ne od nepoznatog
meni je ova tematika jako poznata, i to iz vise izvora.
ne gledam samo svoju primarnu i svoju izabranu obitelj, gledam dejcu s kojom radim,a isto tako vidim jakooo velike razlike izmedju gradskih sredina i ruralnih o porukama koje se dobivaju i iz vjeronauka, i sa sv. misa.
(ogromne su razlike. ogromne. po hrvatskoj)

prvenstveno razlike u dozivljaju i tumacenju vjere, rituala molitvi, obrazaca ponasanja.
osnovno jest u vjeri da je ona subjektivna i podlozna subjektivnom dozivljaju i interpretaciji (sto nije lose).
osobno, ne bih bas tak olako prepustala svom djetetu od 8 godina da si samo interpretira nesto s cime se ja ne slazem i u cemu ju ne mogu podrzati , niti da svojim postupcima/raspravama, rusim autoritet vjerouciteljice, a time dovodim pod upitnik i ostalih nastavnika i djelatnika skole (bez obzira kaj ja mislila o skolstvu opcenito)

mozda nisam bila dovoljno jasna, a ti si zabrijala u drugom smjeru, ali u postu prije ja nisam pisala o vjernicima nego sam se referirala na tvoj post gdje pises o roditeljima koji nisu vjernici a salju dijete na vjeronauk, pa se iscudjavaju zakaj se klinac od 8 godina moli na kamenitim vratima i kolutaju ocima, a ti mislis da je to okej jer dijete ima pravo samo birati i roditelji trebaju postivati njihov izbor.
ja mislim suprotno.

ako dijete kod kuce moli zajedno s roditeljima i zajedno s obitelji odlazi u crkvu, meni sadrzaj vjeronauka nije nimalo upitan.
za to dijete. i njihovu obitelj.
ono iima tu privilegiju, koju mu drzava na proracun omogucuje da o svojoj religiji slusa i u skoli, ponegdje da ju i prakticira u skoli (blagoslovi skolske godine, /skolske zgrade, skolske torbe, kruha, bozicne priredbe...)

medjutim upitan jest za dijete (ko sto je i moje) ciji roditleji ne prakticiraju vjeru kod kuce/u zivotu, i vjeronauk, kao takav, u obliku koji se po skolama nudi, nije.
jer za pocetak, salje djetetu dvostruke poruke, pogotovo kada se dijete "zakaci" za vjeru i taj sadrzaj mu je zanimljiv.
i opcenito, mislim da bi za vjeru, koja je duboko intimno pitanje, dijete trebalo imat u svom zivotu stabilnu odraslu osobu, koja ga u tome podrzva i vodi. vjerouciteljica, na satu sa 25 ucenika, 2x tjedno, to nije. zato i ima smisla da se o vjeri, tj o sadrzaju vjeronauka prica kod kuce. sa roditeljima/bakom/sestricnom....da djeca koja pohadjaju vjeronauk, dobiju dz koji ukljucuje i roditelje.

na katjesino pitanje i dilemu, meni je zaista bedasto ocekivati da pohadjanje vjeronauka nema nikakve veze sa razgovorom/zivljenjem vjere kod kuce i da roditelji, po tom pitanju nece morati nista.

pravim vjernicima, ritual mlitve ima vazno znacenje ( i to itekako postujem)
pa valjda je i cilj odgojiti vjernika koji razumije, i koristi molitvu, u razlicitim svakodnevnim situacijama, i da ju ne zloupotrebi.

upoznala sam jako puno vjernika kojima je molitva itekako pomogla u krizi, pomaze u raznim situacijama, daje nadu, ohrabruje.
kod vjernika.
ali znam i da nekoj djeci, koja dobiju random uputu da se mole, ne pomaze, a nekad i odmaze. i u razvoju, i u svakodnevnom funkcioniranju.
uputu da se svakodnevno moli, diejte u prvom ili drugom razredu OS ce vrlo vjerojatno ozbiljno shvatiti. Isto kao da mora svaki dan procitati cijelu stranicu nekog teksta da moze nauciti citati. Ili ispisati 9 redova slova S jer mu to slovo ide lose.
Medjutim, pitanje je za sto se dijete moli i da li je sam taj cin zapravo djetetu uvalio razvojno neprimejrenu odgovornsot za postupke odraslih (primjerice, ako se dovoljno dugo mole, tata ce naci posao, mama/tata/deda ce prestat cugat, tata ce ga prestati mlatiti, rastavlejni roditelji ce se ponovo sastat.....cula, nejednom. pricala o osjecajima krivnje da nisu "uspjeli", jako puno puta.)
i cak niti ne mislim samo da je tu neka vjerouciteljica rekla da se tak trebaju moliti i da se za to mole; cesto dijete, kojem je magicno misljenje razvojno jos uvijek prisutno, krene samostalno u taj proces, jer se hvata neke nade.
sa premalo informacija, i sa jako velikim ocekivanjima.
i bez podrske i vodstva njemu vazne odrasle osobe/koje mozebit ima suprotno misljenje o toj molitivi i sl./
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom