Tema: Mariologija
Pogledaj jedan post
Old 19.10.2011., 22:37   #70
Quote:
Lutnja kaže: Pogledaj post
I šta da ti ja sad kažem. A ne jednom sam ti citirala izvadak iz knjige 'Uvod u kršćanstvo' tog istog profesora Ratzingera u kojem kaže kako je to paradoks iz kojeg se možda nikad neće moći razumski izaći. Sad ćeš ti reći da paradoks nije isto što i kontradcija. I nije, jer se paradoks ne smatra ni istinitim, ni lažnim. Jerbo kad mu se pridruži istinosna vrijednost, tada vodi do kontradikcije. Primjer takvog paradoksa je famozni 'ja lažem' paradox. Wikipedijin članak na tu temu kaže sljedeće:
In philosophy and logic, the liar paradox or liar's paradox, is the statement "This sentence is false." Trying to assign to this statement a classical binary truth value leads to a contradiction.
A mi po Ratzingeru imamo paradox, kojemu ipak pridružujemo istinosnu vrijednost (istina)...
Samo nisu svi paradoksi ovog tipa. Ima puno vrsta paradoksa i ne vode svi na kontradikciju (vidi Wikipedijin članak o paradoksima). Postoje paradoksi koji samo naizgled vode na kontradikciju, a ustvari itekako mogu izražavati istinitu tvrdnju. To je uključeno i u ovoj definiciji paradoksa.

Po Ratzingeru imamo paradoks kojemu možemo i pridružiti istinosnu vrijednost (istina), ali to nužno ne znači da imamo kontradikciju.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom