Tema: Mariologija
Pogledaj jedan post
Old 19.10.2011., 23:38   #75
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Kada govori o djevičanstvu u ovoj situaciji, KC u svom nauku uglavnom govori o tjelesnom djevičanstvu. Naravno, djevičanstvo uključuje obje komponente: moralnu (odluka suzdržavati se od svakog spolnog čina i užitka) i tjelesnu (fizička cjelovitost jer nije bilo nikakvog spolnog čina). Oba ta vidika su ostvarena u Mariji jer je ona savršena djevica. Ova tjelesna komponenta, odnosno tjelesna cjelovitost ne mora nužno uključivati zatvorenost njenog majčinog krila (netaknutost himena), iako su crkveni oci često to prihvaćali. Tjelesno djevičanstvo može se odnositi samo na izostanak spolnih odnosa, te na izostanak kontakta ženskog jajašca s muškarčevim sjemenom. U tom smislu povreda himena tijekom poroda ne bi uništila djevičanstvo (već bi to u potpunosti pripadalo prirodnom majčinstvu).

Dogmatska tvrdnja o Marijinom trajnom djevičanstvu se odnosi na njeno fizičko (tjelesno) djevičanstvo, ali pobliže ne objašnjava kako se ono fiziološki treba objasniti. Fizički način Kristova poroda (čudesan i bezbolan ili prirodan), koliko ja znam, nije dogmatski definiran, ali obje varijante imaju teoloških argumenata iza sebe.
Mislim da sam ja dosta jasno rekla sta sam mislila.

Ako je smrt i patnja Kristova bila stvarna, ako je bio pravi čovjek onda se i rodio kao pravi čovjek.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom