Pogledaj jedan post
Old 14.12.2012., 15:25   #71
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ovo zna biti cesto
evo ja bi se nadovezala, iz mog izuzetno skromnog učiteljskog iskustva. već sam u biti i pisala u nekoj temi o tome.

ja sam u školi radila kratko kao zamjena. ono, završila faks, gdje se razno razni problemi s učenicima spominju na razini nekoliko natuknica iz literature prilikom spremanja ispita. i dobila poziv da odradim zamjenu.

predmetna nastava u osnovnoj školi.

u petom razredu, učenik s ADHD, inteligentan, iz problematične obitelji (tata je nasilni alkoholičar). uz to što ima ADHD, nasilan je prema drugim učenicima.

situacija u razredu: dok ja pokušavam predavati, on i vrišti i diže se i svašta. ja uopće nemam pojma što s njim, trudim se održati sat, u biti preživljavam.

u jednom trenutku, on napada dečkića koji sjedi ispred njega. počinje ga udarati, ovaj plače i dere se "učiteljice učiteljice".
ja verbalno reagiram, ovaj ga ne pušta.
dolazim do njih, hvatam napadača za nadlaktice i vučem ga od malog koji plače. van sebe sam, ono, tresem se.

situacija se smiruje, sat ide dalje.

kasnije razmišljam, što ako sam ga pregrubo uhvatila? jel to već maltetiranje učenika od strane nastavnika? što sam uopće trebala? što mi je uopće dozvoljeno?


pa me zanima:
jel postoji ikakva obuka za nastavnike vezana uz ovakve situacije, i općenito za sve moguće oblike rada s djecom koja odstupaju od normale? ili se sve svodi na "učili ste to na faksu, znate na onoj pedagogiji i psihologiji", što su predmeti koji su po težini i ozbiljnosti u rangu likovnog i glazbenog u osnovnoj.

koliko je škola uopće ozbiljno mjesto, ako se nekog nastavnika početnika ubaci u takav razred, bez da ga se upozori i bez da ga se savjetuje što da radi ako dođe do goreopisane situacije (ja sam to prijavila i tek tada mi je objašnjena njegova obiteljska priča, inače je svako malo neka situacija gdje on napadne neko dijete).



zaista me zanima, od strane nastavnika i ostalog stručnog osoblja u školama, postoje li nekakve edukacije koje vas pripremaju na ovakve situacije ili koje nude neka rješenja za rad s učenicima koji su npr. agresivni prema ostalima?

jer nema nikakve šanse, ali nikakve, da će svaki takav učenik u Hrvatskoj dobiti svog asistenta.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom