Pogledaj jedan post
Old 29.06.2003., 02:08   #91
Quote:
Solaris kaže:
Ali, može li mi netko reći, kako jedna osoba koja ne voli sebe može naučiti voljeti i prihvaćati sebe.....
Prihvatiti ce Sebe tako da prestane Sebe uspoređivati s necim izvan Sebe. A prestati ce uspoređivati Sebe s necim izvan Sebe tako da prestane gledati van Sebe i pogleda Sebe.

Jel to bilo jednostavno?

Maloj Ivi se ne sviđa njen nosic.
Zasto?
Pa zato jer je veci od Marijinog nosica.
Da, i?
Pa odgajateljica Rezika je rekla da Marija ima bas ljepi mali nosic.
Aha.

Iva: Cika Glam, jel ja imam ljep nosic?
Glam: Ne.
Iva: *b..b..buuuuaaaaAAAA*
Glam: Cekaj malo, ja ne mogu odrediti ljepotu tvog nosica.
Iva: Kako ne mozes? Pa Rezika moze. Ti si papak.
Papak: Ne, Rezika i ja mozemo odrediti koliko je tvoj nosic lijep nama. To nije ljepota tvog nosa.
Iva: Nije?
Papak: Ne, ljepota tvog nosa je koliko on lijep tebi. Zato sto je to tvoj nos. I to mozes odrediti samo ti. Daj ogledalo i pogledaj svoj nosic svojim ocima.
Iva: Pa, ne cini mi se prevelik.
Papak: Da.
Iva: Ustvari, bas mi se sviđa. Falja cika Glam.
Glam: Zahvali sebi.

Reeezika, dolaz'vamo!
Sta je?
Sutra ujutro skupi djecu i reci im da svi imaju ljepe male nosice.
Zasto?
Zato jer da nema tih nosica ti ne bi dobila placu. Pa ne bi imala za plasticnu operaciju svog nosa koju si obavila prosle godine.
Uh, dobro. Jel Vam se sviđa moj nos sad nakon operacije?
Imate nos ko Kate Moss. Ustvari, vise mi se sviđao prije operacije.
*b..b..buuuuaaaaAAAA*
Djevojcice Daj ogledalo.
Repriza.
Pomirbeni 'ex.

Drugi dan skupila Rezika pacice male i rekla im da svi imaju ljepe male nosice. U tom trenutku desile su se dvije stvari:
Iva je isplazila jezik Mariji.
Marija je razbila nos Ivi.
Nakon oporavka i gledajuc se u ogledalo, Iva je zakljucila da joj se bas sviđa cvjetaca na njenom licu.

Prestanak uspoređivanja Sebe s nekim drugim ujedno znaci i prestanak određivanja vlastite vrijednosti u odnosu na nekog drugog.

Ivan: Marko vrijedi vise od mene.
Glam: Od kud ti sad to?
Ivan: Pa profesor Hanz je rekao da je Marko bio vrijedan i dao mu je 5 iz zalaganja. Mani je dao 3 iz zalaganja jer nisam bio vrijedan ko Marko.
Glam: Hanz ne moze odrediti tvoju vrijednost.
Ivan: Zasto je onda Marko dobio vecu ocjenu?
Glam: Zato sto je profesor Hanz odredio da je Marko bio njemu vise vrijedan od tebe. Odnosno, on je odredio koliko ti vrijedis njemu. Ali to nije tvoja vrijednost. Tvoja vrijednost je koliko ti vrijedis sam sebi. Zato se i zove Tvoja vrijednost i nema nikakve veze s nekom drugim.
Ivan: Pa dobro. I kako da ja sad odredim vlastitu vrijednost?
Glam: Ti vrijedis sebi onoliko koliko si zamislis da vrijedis sebi. Ako se vec hoces uspoređivati s necim, uspoređuj se s vlastitim postignucima, sposobnostima, a ne sa ljudima. Zavrsio si ovu godinu, razred?
Ivan: Da.
Glam: I koliko to tebi vrijedi?
Ivan: Pa..puno. Mislim, starci bi me vubili da sam opao razred.
Glam: Ne petljaj starce u to. Opet ubacujes nekog drugog. Izbaci skroz druge ljude i izbaci sposobnosti koje ukljucuju druge ljude, kao sto je npr. barenje komada. Ukljuci samo sposobnosti koje radis sam sa sobom ili samo-sposobnosti. Koliko to sto si zavrsio razred tebi vrijedi?
Ivan: Puno.
Glam: Daklem, ti si vlastitom sposobnoscu postigao nesto sto, opet tebi, vrijedi puno. Sad se vrati unatrag. Postigao si nesto sto vrijedi Puno i to vlastitim sposobnostima, daklem i one vrijede Puno i to si ti postigao, daklem i ti vrijedis Puno. Sam sebi.
Ivan: A koliko vrijedim tebi?
Glam: Pa..ovo ce te kostat dve pive, dakle trenutacno mi vrjedis 20 kn.
Ivan:*b..b..buuuuaaaaAAAA*
Djecaci
*cuska*
Slusaj kad ti se prica!

Hannnz, dolaz'vamo!
Sta je?
Sutra skupi cijeli razred i reci im da su svi bili vrijedni i da ti oni tebi puno vrijede.
Zasto?
Zato jer da nema tih vise i manje vrijednih klinaca, cijela tvoja Profesorska Profesija bi bila bezvrijedna. Profesore.


Poceo sam trkeljat. Laku noc
Glam is offline  
Odgovori s citatom