Pogledaj jedan post
Old 21.08.2017., 08:34   #77
Quote:
Zajko kaže: Pogledaj post
Velika je razlika između "ja sam" i "ja jesam".
Prvo pretpostavlja da si ti nešto, odvojeni subjekt, a druga da nema "samostojećeg ja" da nisi nikad ni postojao kao ja, osim kao umišljeni entitet.
Istina je i jedno i drugo.
Radi se o istovremenosti jednote i mnogostrukosti tj. da su „Gospodin i njegove energije istovremeno iste i različite“ (Chaitanyina doktrina, tzv. Achintya bhedabheda tatwa, a i drugi slično ili isto govore).

U suštini postoji samo svijest koja je svjesna same sebe i u stvarnosti ne postoji ništa drugo jer je iluzija (Brahman Satya Jagad mithya, Samo je Brahman stvaran, svijet je iluzoran; neki prevode 'pojavan').

Martinus kaže da identitet »stvorenih stvari« kao »iluzije« postoji samo »izvan« života. U »okvirima« života»stvorene stvari« su doista stvarnost.
To znači da je naša suština transcendentalna, no u relativnom svijetu mi uvijek postojimo vječno kao pojedinačno biće, kao kap u oceanu vječnog života.
Bog postoji vječno kao ocean (za Martinusa je bog cijeli manifestirani svemir), dok smo mi, kao pojedinačna bića, samo kap u tom oceanu vječnog života. Možemo rasti, postati planet,zvijezda, galaksija,no uvijek ćemo biti samo jedan 'Njegov dijelić'.
Bog doživljava život kroz sva bića, a mi živimo u Njemu vječno se razvijamo i rastemo kroz procese evolucije i involucije.
Bagi9 is offline  
Odgovori s citatom