Pogledaj jedan post
Old 13.01.2018., 04:04   #417
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Početkom 9. stoljeća imamo sporazum između Franaka i Bizanta o razgraničenju između Romana i Slavena, što znači da "masa" još nije niti počela s "miješanjem". U Istri također 800. godine dolaze Slaveni pod zaštitom Franaka. Osim ako pod "izmješanom masom" nisi mislio na same Slavene
Da, to može biti dokaz da masa još nije počela s raz-mješavanjem, na razne dijelove, koje ide paralelno s miješanjem raznih elemenata. Mislim na Slavene, Avare (za koje Konst. Porfirogenet kaže da ih još ima u Hrvatskoj i u njegovo doba), stare Ilire i dijelove svih ostalih, koji su mogli na tim područima još boraviti, postepeno usvajajući slavenski jezik - Goti, Ruti, Geidi i svašta nešta.

Quote:
što je gotovo apsurdna pretpostavka jer svaki narod se "miješa" između sebe na dnevnoj bazi.
Ne vidim što je tu apsurdno, kad spominješ "miješanje"? Miješa se naravno i s drugim narodima.

Quote:
Njihovo izvorno ime, koje su donijeli sa sobom, je Hrvati
Hjah, simješ naravno u to vjerovati, iako se teza ne zasniva ni na čemu.

Quote:
Što se Srba tiče, zbog čega bi se Hrvati trebali pokidati dokazujući da su i oni slavenski došljaci kada ni masa srpskih povjesničara u to nije uvjerena.
Neki od nas imaju drugačije pristupe pokušajima spoznaje prošle stvarnosti - naime ne gledamo to u funkciji vake ili nake aktualne političke i ideološke borbe.

No, koliko znam, one teze koje sam i sam neki dan spomenuo, kako svi Indoeuropljanni potiču od Srbia prije 6.000 godina, ne spadaju u mejnstrim srpske historiografije. Jedno malo surfanje dalo mi je slideshow s onim što deca u Srbiji uče u 6. razredu OŠ. Spominje se Konstantin Porfirogenet, doseljenje Srba s ostalim Slavenima, Bela Srbija… Priložene karte su naravno maksimalistička.

Dokumentarna serija RTS Istorija Srba u ranom srednjem veku također govori o doseljavanju Srba i Slavena na Balkansko poluostrvo kao o neupitnoj činjenici.

Dakle, ne trebamo se "pokidati dokazujući" općeprihvaćeno. Problematične su kasnije stvari.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom