Pogledaj jedan post
Old 04.02.2006., 17:26   #15
Ovo sam skinula s www.ezoboard.com, mame i bebe:

"...
- DA PEČENJE NE BUDE TVRDO

Ako je meso veoma svježe,pečenje će biti tvrdo.Da biste to spriječili,sipajte preko mesa čašicu ruma ili konjaka.Miris alkohola će brzo ispariti,a pečenje će biti izvrsno.
Pri pečenju mesa ne treba u njega zabadati vilicu jer tako istječe sok,a meso se raspada,meso treba okretati samo kuhačom.


- za pecenje mesa nemam nekog savjeta, ja to nekako otprilike znam....evo recimo debljina mesa ide po centrimetrima 1 cm 10 minuta....


- MESO ce se brze smeksati ako mu pri przenju dodamo nekoliko kapi sirceta.
PECENJE ce dobiti pikantniji okus ako meso premazemo senfom i tako ga ostavimo da odstoji nekoliko sati.


- Ako meso stavite u vrucu vodu kuhat, meso ce biti ukusnije, a ako ga stavite u hladnu pa zakuhate bit ce ukusnija juha.


- Ako se meso koje ste pekli ili pirjali primilo za dno posude, odmah promijenite posudu i dodajte takve namirnice ili začine koji će prevladati miris i okus pregorjelog. Za to možete upotrijebiti limun, vino, vrhnje...

Ukoliko meso koje ste pripremali nije dovoljno omekšalo, narežite ga na što tanje režnjeve i propirjajte u soku od pečenja u koji dodate na vrhu noža soda bikarbone.


- MESO DA SE MOZE NAREZAT I JEST HLADNO

ovo je članak iz nekakvih novina koji sam sačuvala).

Najbolji komadi mesa za pečenje su:
od govedine: pisana ili unutarnja pečenka, zatim pržolica (Rostbraten), hrbat, ramstek

od teletine: peku se -teleći bubrežnjak, prsa se pune ili (bez kostiju ) koriste za rolate a peku se još:hrbat, plećka, prednja i stražnja goljenica, unutarnja butina, kuk i ruža

od svinjetine se peku karmenadli ili bijeli i kratki kare i but a slično je i sa janjetinomi sa ovčetinom.


meso treba da odstoji jedan sat na sobnoj temperaturi da se ravnomjerno ispeče. Ja meso (najčešće kupimo teleća prsa) dobro nasolim (mada mnogi preporučuju soljenje tek sredinom pečenja jer so izvlači sok iz mesa), pouljim, dodam šoljicu dvije vode i u rernu zagrijanu na 250.

E sad, ja se koristim sljedećom šemom koja je iz gore navedenog članka a mogu ti reći da je savršena:

govedina: na svaki kg pečenke u komadu, računajte od 20 minuta (za svijetlo, ružičasto pečenje) do 50-60 minuta (za jako ispečeno)-180 stepeni

janjetina: 7-12 minuta na svakih 1/2 kg-280 stepeni (?)

svinjetina:30 minuta na svakih pola kg-220 stepeni
odojak: 2-3 sata - 180 stepeni

teletina:25-30 minuta na svakih 1/2 kg-200 stepeni

puran:35-40 minuta na svakih 1/2 kg-200 prvih pola sata i dalje na 170 stepeni. Guska i patka peku se duže, a pilići kraće.

Ja najviše volim teletinu pa ako imam komad od np 3 kg pečem sa jedne strane jedan i po sat na 200, pa opet to ponovim sa druge strane.Bude SAVRŠENOOOOO!!!!!



janjetina ti stima. Tako se procjenjuje ali naravno nije isto pece li se but i kako tko voli. Ja volim tako zapeceno da bude ko razanj i da bude hruskavo, onako s kozicom a ne onako saftno ko recimo teletina.
Meso se ne smije soliti prije pecenja zato i kaj jako zasprica rernu. Ako se soli mora se nasoliti barem 3 sata prije pecenja idealno je vecer prije.


Ja domaću šunku pripremam tako da ju par sati (ili čak i cijelu noć) držim u hladnoj vodi. Kasnije tu vodu bacim a šunku stavim opet u hladnu vodu i na vatru. Kuham ju toliko dugo koliko kilograma ona ima. Računam od trenutka kad voda prokuha...."
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom