Pogledaj jedan post
Old 14.09.2011., 23:16   #3
Rekuperatori zrak-zrak mogu pomoći na način da predgriju svježi zrak kojeg aktivnom ventilacijom ionako moraš ubacivati u kuću (pa je šteta da se baci toplina "smrdljivog zraka" kojeg bacaš van), ali svakako ga treba dogrijavati. Naravno, rekuperator treba imati pametno riješen odvod kondenzata (sa "prljave" strane), a ni ovlaživač svježeg (hladnog, suhog) zraka nije na odmet..

"Centralno" hlađenje zaboravi. A i jeftinija ti je varijanta popikat par klima na gornju etažu. Ja sam sa 8 cm stiropora na zidu i 15 cm vune (ventilirane) na krovištu, pa mi uz 4 velux-a treba klima 5-6 dana godišnje.

Ono što bi bilo šteta propustiti u projektnoj fazi je toplinska pumpa ako imaš ikakvih mogućnosti naći neku vodurinu. Takav sistem ti ljeti dopušta i pasivno hlađenje jer se voda kreće na cca 20 °C (ako nije baš iz dubina), pa se skoro eliminira opasnost od kondenzacije i gljivica. Dakako, samo preko izmjenjivača koji direktno "pušu" u prostor (voda-zrak), tako da su dostupni za čišćenje. Još ako hlađenje izvedeš tako da toplinskom pumpom hladiš prostor i griješ PTV - savršeno...

Kanale za hlađenje, ponavljam, zaboravi. Na kraju će ti to ispasti "skuplja pita od tepsije". Kanale razvuci samo za ventilaciju zimi, po mogućnosti, rekuperativnu. Za ljeto si projektiraj život "vani" a u kući samo hranu i spavanje. I po mogućnosti, dnevna soba u potkrovlju - zimi odlično, ljeti treba klima onih par dana, ali na etaži ispod se uredno boravi (spava) bez ikakve klime (tako sam si ja složio). Zimi "jače" griješ donju etažu pa imaš i prirodnu cirkulaciju između etaža, ako imaš unutarnje stubište, a ipak će gornja etaža biti toplija...

Joj, ja bi knjigu mogao napisati o tome čega se sve nisam sjetio kad je trebalo i kaj su mi sve "genijalci" sfušali, od toplinskih mostova do predimenzioniranog grijanja...


I da - jesi li računao za koliko milijardi godina će ti se isplatiti investicija u kondenzacijski kotao? Usput, ja grijem 200 kvadrata na 3 etaže sa mlakim radijatorima i bojlerom kojeg su mi "stručnjaci" uvaljali (28 kW), a ja bio u žurbi... sad kad računam, najmanji od 11 kW bi mi bio dovoljan za 95% zime...

Solarno se isplati za 10-ak godina, tak računa kolega koji ga ima za PTV. Doduše, za 3 člana obitelji. Trebaš imati u vidu da se i antifriz mijenja i tako to. No, ako su subvencije u igri - šteta ih je ne pokupiti, posebno ako vas kani više tamo živjeti. Kolega kaže da mu se kotao uopće ne pali od 5-10 mjeseca. Ima 360 litarski tank...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything

Zadnje uređivanje sonata-LPG : 14.09.2011. at 23:27.
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom