Pogledaj jedan post
Old 15.09.2008., 13:56   #10
Dakle, ako sam shvatio, određena grana službe, domobrani, bi osim što služe u vojsci još i davali vlastiti novac kako bi pomogli u opremanju iste? Mislim da je to neizvedivo. Ljudi ne žele služiti vojsku ni kad ne moraju dati ni kune, a kamoli da još daju i donacije za istu. Sve nek se te donacije i odbijaju od porezne osnovice, opet bi to bile relativno male sume... A da ne pričam da onda državni budžet dobija manje, budući da se plaćaju manji porezi. Iako, to možda nije loše riješenje kao općeniti način financiranja državne uprave. Dijelom (vjerojatno većim) iz budžeta, a dijelom od donacija ljudi (koji bi naravno dobili odbijanje poreza). Svatko onda ulaže u ono u što misli da se treba ulagati. Oni ljudi koji misle da je svoj novac najbolje dati vojsci, neka to slobodno učine. Samo se bojim da je takvih puno premalo da bi te donacije bile više od puke kozmetike. Dakle zadrani (i lokalne tvrtke) su tijekom 5 godina donirali nekih 18 milijuna kuna za bolnicu. To i nije tako mnogo. 3.5 milijuna godišnje, na 75.000 ljudi. Ako i uzmemo da je isti broj ljudi voljan dati iste pare za vojsku koliko i za bolnice (a nije, u to dajem ruku u vatru), na nivou države je to maksimalno 200 milijuna kuna godišnje. To je dosta za opremanje i uzdržavanje možda tisuću-dvije ljudi. Ali realne donacije bi sigurno bile dosta manje. Po meni, bez nekakve sustavne psihološke indoktrinacije na državnom nivou, od najmanjih nogu, takve i veće donacije neće se dogoditi.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom