Pogledaj jedan post
Old 30.10.2005., 20:54   #8
Quote:
*Girlie* kaže:
WENZE i Naya, hvala vam!

a obzirom da zenka nakon parenja pojede muzjaka, ili ubije nekako drugacije, ne?, onda vjerovatno i da je bio muski, bio bi neki sterilni ili sam ja to pomjesala bogomoljke i crne udovice?

Mozda nekoga ovo i zanima, pa eto.... Imao sam prilike stalno biti u kontaktu s jednom bioloskom grupom koja je izucavala crnu udavicu (istrazivacki kamp na kojemu sam ja radio svoje, a oni crnu udovicu). Uglavnom, legenda kako zenka crne udovice pojede muzjaka nakon parenja je samo mit i legdne - nista vise. Grupa je pratila jednog muzjaka crne udovice, cak mu je dala i ime. Muzjaci crne udovice su puno manji od zenke, nisu crni vec sivkasto-smedi, ali su puno brzi i pokretniji od zenke. I nisu otrovni kao zenke. Zenka se prema muzjaku ponasa kao i prema svakoj drugoj zivotinji koja bespravno kroci u njezinu mrezu. A to znaci da ga napada i nastoji pojesti. Bez razlike ce napasti skakavca, muhu, pa cak i misa ili zabu, a jednako tako i muzjaka. Fora je u tome sto je muzjak brzi i sto joj bjezi po mrezi, a ona ga pokusava uloviti. U tom natjeravanju, muzjak nastoji doci zenki s leda i pariti se. Parenje traje, kao sto i ocekujete, vrlo kratko. Svako dulje parenje znacilo bi smrt muzjaku

Muzjak tako zna ici od mreze do mreze i pariti se s vise zenki. Ponekad toliko pretjeraju da se zaborave hraniti, pa oslabe, postanu sporiji i zavrse kao predjelo zenki. Ili dode jesen, padnu temperature, nema vise hrane, pa muzjaci oper postanu spori i nastradaju. No, ipak najveci broj na kraju nastrada od hladnoce ili nedostatka hrane.

BTW crne udovice nakon rodenja nemaju spol. Spol im se razvija u skladu s temperaturom okoline. Ako je toplo, tada ce biti vise zenki, a ako je hladno, vise muzjaka (mislim da sam to dobro napisao).

U svakom slucaju, fascinantna stvorenja. A pauci mogu biti predivni.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom