Pogledaj jedan post
Old 20.02.2014., 22:43   #7101
Quote:
elimshwal kaže: Pogledaj post
RADA REPORT:

Parliament votes for ceasefire

MPs approved resolution aiming calling for ceasefire and the return of all security forces to barracks.
The resolution was voted for, including amendments by Lytvyn and Poroshenko, by 236 deputies.
The bill requires a cease-fire, and equipment and troops have to return to their bases. The bill prohibits the use of weapons.
The bill also prohibits the blocking of transport links, and restrictions on the movement of vehicles.
The cabinet and national authorities are ordered to carry out a program to ban anti-terrorism measures .
In addition, the bill states that a state of emergency can only be declared by parliament .
MPs voted while standing.
After the adoption of the bill, still standing, they sang the Ukrainian national anthem.
Ukrainska Pravda
Mislim da se tu radi o oporbenim politicarima, doduse izgleda da im prelaze
i neki iz vladajuce stranke.

I u politici je kaoticna situacija, ovo mi izgleda kao bitka za "legalitet".

@contrero
Ma nekako smo se ipak tu dogovorili da u Ukrajini zapravo zive 2 naroda, i da je to uzrok problema, i da treba rijesenje (neke autonomije, decentralizacije...) koje ce zadovoljiti oba naroda.

Ako predsjednik ima prevelike ovlasti uvijek ce se jedan narod buniti.


@Revenger20
Sad me strah, ostaju ti postovi sa Zidovima, a brisu se oni s Kinezima.

Ako ovo sve skupa zavrsi OK, najveca steta ce biti upravo u odnosima izmedu zapada i Rusije. Rusija koja se klima izmedu Kine i Zapada, a ja bi je rado vidi na nasoj, a ne kineskoj strani.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline