Pogledaj jedan post
Old 14.06.2007., 03:21   #9
Quote:
Ame®icano kaže: Pogledaj post
Prije svega, Workers Compensation (WC) je reguliran drzavnim zakonima, ovisno u kojoj si State, zakoni se razlikuju u nijansama.

Koliko znam iz ovoga sto si napisao, oni ti isplacuju naknadu zbog povrede na poslu zadnjih deset godina. Posto se radi o nekih $12K godisnje do sada su ti isplatili nekih $120K. Razlog zbog kojeg te salju odnosno preporucuju operaciju je jednostavan, usteda novca. Ako operacija uspije, oni ce pokriti troskove operacije i tebe vratiti na posao. Operacija ce ih kostati izmedju $25K i $50K sto se njima isplati u poredjenju da te moraju placati do penzije, cirka $200K. U slucaju da operacija ne uspije, oni su te i dalje obavezni placati, ali koliko poznajem iz osobnog iskustva (honorarno prevodio na sudu), pokusace to izbjeci.

Problem sa WC je sljedeci, oni imaju svoje doktore i misljenje svojih doktora uvazavaju vise od misljenja doktora van mreze. Naravno, doktori koji rade za WC obicno imaju u interesu da odrze dobre relacije sa firmama, sto obicno rezultira dijagnozama na stetu radnika i tu dolazi do konflikta interesa i legalnih problema.

Kako sada stoje stvari, ako zelis da ti i dalje placaju odstetu, moraces ici na operaciju, ali ne pod svaku cijenu. Posto se radi o delikatnoj operaciji, ti imas pravo traziti "second opinion" doktora po svome izboru, na racun WC. Ukoliko i taj doktor preporuci operaciju, onda nams druge nego po noz, a ako ne, imas priliku da trazis arbitrazu (third opinion), sto ti po zakonu (ovisno u kojoj si drzavi) moraju pruziti.

Spomenuo si advokate. WC slucajeve rjesavaju advokati specijalizirani za Worker Compensation Law, tako da znas sto tocno da trazis. Njihove rate su mnogo nize od regularnih advokata i rade na procenat (10-15%). Koliko znam iz slucajeva koje sam bio umjesan, nisu naplatili nista dok nije naplacena odsteta. Ukoliko ne dobijes odstetu, jos uvijek ces biti obavezan platiti troskove "witness deposition, court clerk, etc), sto kosta par K's.

Ako se radi o trajnoj povredi koju operacija ne moze sanirati, WC je morati nastaviti placanje do penzije, osim u slucaju da ih tuzis za povrede kada je moguce da dobijes odstetu, obicno jedan "lump sum" nakon kojeg vise nema placanja - "either / or".

Ako doktori preporucuju operaciju, mislim da je najbolje da je i ucinis.


Ako ima pitanja, slobodno.
ovo si dobro rekao,samo je pizdarija koliko on to jos moze izgurat fizicki i psihicki ,ja osobno znam jedan slucaj on nije htio pod noz i dobio je slucaj po meni nemoj na operaciju dok mozes hodati
__________________
Badža kronjo sa svojim plitkim i balkanskim prostaklukom
dr.kronja is back is offline  
Odgovori s citatom