Tema: Baranja 91'
Pogledaj jedan post
Old 22.09.2011., 16:00   #53
Quote:
bubiša kaže: Pogledaj post
Uh, malo si se prešo.
Točno je da do 95-te srpska vojska nije imala položaje na Dravi, ali 95-te jeste, kod Narda, Bistrinaca, Belišća i Valpova.
91. valjda nitko nije shvatao ozbiljno da se događa rat pa se čak nisu ni rovovi kopali do kraja 10. mjeseca, položaji su bili ispod benta, spavalo se na Žido pustari u nekim levim smjenama sve do napada ZNG na Torjance kada je poginulo nekoliko mještana. Činjenica je bila da je bilo baš jako neorganizirano, išlo se više kao na izlet u šumu dok nisu počele pogibije, nazovi boraca, koji su kuhali paprikaše i nisu čak niti stražu držali. No, kada je počelo hladnije vrijeme, napravljeni su kvalitetni bunkeri iz kojih se, možeš misliti stražarilo. Činjenica jest da se bojalo popeti na bent, jer gotovo nitko nije imao nikakvo iskustvo i gotovo svi su izvučeni iz kafića i civilnog života, rat nam je bio više virtualna igra na TV-u. Čak ni onda nismo shvatali koliko je sve ozbiljno, koliko je stradao Vukovar, kako se ruši Osijek , ma zabadalo se glavu u pijesak.
Od početka 92. grade se veliki rovovi i trašeje na bentu u koje se od tada redovito ide, dok na Dravu idu izviđači i diverzanti. No, pitanje je koliko su i kamo uopće išli. Lako je moguće da Dravu nisu ni vidjeli iako su se često hvalili kako su nekome poštedjeli život, a onaj sa suprotne strane im se zahvaljivao.
Budući da nije bilo nikakvih napada, došlo proljeće, prišuljao se i UNPROFOR mislilo se da se više ništa neće dogoditi pa se lijepo opustilo.
3. april je bio dan jedine bitke u Baranji u kojoj je sudjelovalo više tisuća ljudi, ali ne na jednom mjestu.
Bijaše to dan koji se dugo prepričavao u Baranji na srpskoj strani, moto je bio " A gde si ti bio 3. aprila"?
Bio je to važan dan jer se 95 % muškaraca u uniformama, nazovi vojnika, po prvi put susrelo sa zujanjem metaka i granatama koje detoniraju blizu.
Svi smo imali neku vrstu uniforme, ali smo se međusobno razlikovali ko i civili jer smo često hodali u vlastitim jaknama, kapama, patikama i cipelama, stavljali kapu Crvene Zvezde, ma svašta, dok su drugovi specijalci imali već po 3 uniforme, kampanjole i automobile i Boga pitaj šta još.
No 95. se išlo do Drave, napravljeni su položaji i držale redovite smjene, iskopani bunkeri, rovovi i tranšeje, napravljeni rezervni položaji i poljski WC-i.
Siguran sam da većina nas nisu bili nikakvi vojnici, služili smo JNA, znali sastavit i rastaviti pušku i sve onako teorijski, ali bez borbenog iskustva ništa to ne vrijedi. I nije nam se niti malo ratovalo, htjeli smo da sve to već jednom završi kad je moralo početi. Nismo bili niti malo nasilni, kupovali smo recimo mlijeko i jaja po pijačnim cijenama u N. Bezdanu sa većinski mađarskim i hrvatskim stanovništvom, što ne znači da nije bilo grupa koje su nekoga maltretirale, moja to nikako nije. Čak ni kuću u kojoj smo bili nismo niti malo devastirali, ostavili smo ju kakva je bila, što ne znači da drugi nisu počupali cijevi iz zidova i razbili kadu i WC školjku.
I naravno, uvijek kada su naši vrli specijalci nekamo išli, bili su u borbi, pobili par stotina ustaša, krali im iz bunkera, šetali po Osijeku, poštedjeli nekome život, i doživjeli stotine različitih zanimljivih situacija, a istina je da su uglavnom pušili par stotina metara dalje od položaja na bentu videći Dravu samo u mislima. No, na Dravi su ipak bili srpski bunkeri i nazovi vojnici 95. godine, na početku nitko nije znao točno što bi, između nije bilo potrebe, a 95. se bilo i na svu sreću nije trebalo.
Bubisa, nista osobno - tebe ne krivim. Nego opcenito bih naglasio ove cinjenice, pa sad ti meni reci jesam li u pravu:

1. Rat u Baranji su poceli lokalni Srbi uz pomoc JNA, ja i svi moji smo rat docekali goloruki. Nikakvog oruzja nismo imali i nismo imali pojma sta se dogadja, do tada smo zivjeli u bratstvu i jedinstvu sa susjedima Srbima, Madjarima i Hrvatima u jednom mjestu (nije bitno). Ajde reci mi gdje su Hrvati to isprovocirali sukob u Baranji?

2. Pouzdano znam da su se lokalni Srbi, dojucerasnji prijatelji naoruzavali, oruzje se iz Srbije prevozilo u traktorima (koji su bili napunjeni sa psenicom, mekinjama i slicno), dakle jos jednom - zasto ste se naoruzavali za koga? Ja vam nisam bio prijetnja. Jel ona visoka funkcionerka SDS-a u to vrijeme uhvacena sa punim gepekom oruzja (VIDA ili kako se zvala) - tko je od nas Hrvata/Madjara imao oruzje?

3.Nitko od najboljih prijatelja Srba nam nije rekao da sklonimo djecu i sebe jer ce biti sranja, mada su svi to ucinili prije nego ce Baranja biti "oslobodjena" - ne znam od koga ste je oslobadjali - od koga ste bili ugrozeni??

4. Zasto je Zuti iz kukuruza likvidirao one ljude u autobusu kad su se vracali s posla izmedju Sirina i B. Manastira? Jel znas za taj dogadjaj? Kome su ti ljudi bili krivi? Dobrano prije rata, zasto onda Srbi nisu digli svoj glas.

5. Zasto je likvidirana policijska patrola kod Remonta u BM-u? Jesu li to bili pomahnitale ustase? Dobrano prije rata, zasto onda Srbi nisu digli svoj glas.

6. HDZ nije bio na vlasti u Baranji, nije bilo "povampirenih" ustasa - zasto ste se naoruzavali, tko vas je ugrozavao? Tko je od Srba bio uznemiravan ili izgubio posao?

7. I nakon svega su tvoji Srbi radili sranja po Baranji, zbog cega, koji je bio razlog? Zasto onda nisi pricao, kako sad pricas - kad je sve gotovo.

Mislim, mene bas briga, ali mnoga pitanja Bubisa su neodgovorena. Zasto su nakon rata Srbi u Jagodnjaku, Ugljesu i slicno zakopali oruzje, zasto oruzje nije predato? Ako su svi za mir, itd... Tko vas sad ugrozava?
rampage is offline  
Odgovori s citatom