Tema: Njemacka
Pogledaj jedan post
Old 18.10.2010., 13:43   #4141
Quote:
Xsam kaže: Pogledaj post
Hej Slicanko

Ovako ja kako znam da se moja zena odjavila skroz iz Dk i prijavila se u Njemacku ..znam da je prvo stan nasla i prijaila se u opstini dole gdje su joj dali potvrdu o mijestu boravka ...poslje toga su joj trazili platnu listu i ugovo o radu to je morala donjeti iz Dk....poslje nekoliko dana kada im je to predocila dobila je na adresu taj nek papair sto ide uz putovnicu gdje pise da je iskoristila prava slobodnog kretanja tamo pise njeno ime koje je nacionalnossti i dr....Posto su meni rekli da kao treba neka naljepnica u pasosu njenom da bude mene je bunilo to...Ona je isla opet u centar za strance i pitala gospodu koja radi tamo dali je to sve sto joj je i potvrdno odgovorila...

Sto s tice njemackog jezika mao sam ga kroz srednju skolu hehhehehe mada zavrsio sam i Geoth A1 Start im Deutch...prije dvije sedmice a po struci sam It-Tehnicar ..imam diplomu i za Elektricara pricam FR,ENGLESKI,(DANSKI maloo)hehehe u glavnom ja sam ko cigo nema sta ne znam raditi .....

Ako nije tajna blize kojoj ste vi zemlji bili ??Dali si predavala papre u ambasadu nasu ili si otisla muzu na 3mj pa gore sve sredila ili????

Thx Lipa na javljanju ...sta su ti splicaci
Pretpostavljam da pise i njena nova adresa na tom papiru?! Taj papir je dovoljan i legitiman dokaz, nije joj potrebna nikakva naljepnica u putovnici, ne znam zasto ti to u Veleposlanstvu govore i traze

Dobro je sto znas nesto njemackog, za svaki slucaj Osobno mi nisu trazili nikakav certifikat za priloziti uz prijavu, ali su stavili napomenu da imam solidno znanje jezika, a to su testirali razgovorom. Tada sam imala polozen B1 stupanj.

Mi smo na granici Njemacke i Luksemburga. Moj suprug je Luksemburzanin i radi u Luksemburgu. Nasa situacija s prijavom je bila drukcija nego vasa jer smo mi prvotno zivjeli u Luksemburgu, doduse, tek za kratko. Ipak, taj boravak je meni znatno olaksalo sam ulazak u Njemacku, kao prvo, nisam morala ici preko Veleposlanstva u Zagrebu, vec preko istog u Luksemburgu pa sam nebuloze koje tebi govore izbjegla

Ipak, Hrvatica sam pa vrijede isti zakoni. Sve sto su trazili od tvoje supruge, trazili su i od mog supruga. Tada nisam imala radnu dozvolu za Luksemburg te sam bila bez prihoda. Moj suprug je morao dokazati da je stanju financijski se brinuti za mene. Sve papire sam morala predati na Veleposlanstvo koje mi je brzo odobrilo vizu na 3 mjeseca, a unutar ta 3 mjeseca sam se morala prijaviti Uredu za strance u opcini gdje smo zajednicki preselili. Boravisnu dozvolu sam dobila, nakon mjesec dana cekanja, na 5 godina. Dobila sam i porezni broj (radnu dozvolu), ali PAZI:

Porez placas gdje privredjujes, a ne gdje zivis! To znaci, posto tvoja supruga radi u Danskoj, ona placa svoj porez Danskoj (preko Danske ima zdravstveno, mirovinsko, socijalno,...), a ne Njemackoj jer u Njemackoj ni ne zaradjuje!

Kada bih se ti u Njemackoj zaposlio (a s tvojom strukom mislim da ne bi bilo vecih problema, IT su uvijek i svugdje trazeni ), ti bi svoj porez placao Njemackoj, nekih 45%.

Problem jest sto vi sada, kao kucanstvo, privredjujete i u Njemackoj i u Danskoj. Nijemci to jako vole Sada njih zanimaju i tvoji prihodi i prihodi tvoje supruge, tj. zajednicki prihodi. Hocu reci, Njemacka bi uzela lijepi dio suprugine place, plus njena standardna davanja Danskoj

Pitanja su: Zaradjuje li supruga bolje u Danskoj nego sto bi zaradjivali u Njemackoj (u istoj struci)? I postoji li sansa za tebe da se zaposlis u Danskoj, a ne u Njemackoj, tj. postoji li sansa da ti brak donese radnu dozvolu za Dansku?
Laura Scott is offline