Pogledaj jedan post
Old 31.10.2003., 20:50   #22
Quote:
Sotona je onaj koji zavodi i vodi ljude u Suri 4:119-120, a Allah to cini u Suri 16.93.
I sigurno ću ih(Sejtan) zavoditi i doista im poticati želje, i sigurno im naređivati, pa će doista rasjecati uši životinjama, i sigurno ću im naređivati pa će doista preinačavati stvaranje Allahovo.” A ko uzme šejtana prijateljem mimo Allaha, pa doista je oštećen gubitkom očitim. Obećava im i potiče im želje, a obećava im šejtan jedino obmanu.(4:120)

93. A da hoće Allah, sigurno bi vas učinio ummom jednom. Međutim, ostavlja u zabludi koga hoće, a upućuje koga hoće. A sigurno ćete biti pitani za ono šta ste radili.

2:268. Šejtan vam obećava bijedu i naređuje vam razvrat, a Allah vam obećava oprost od Sebe i blagodat; a Allah je Sveobuhvatni, Znalac.

14:22. I reći će šejtan, pošto stvar bude presuđena: "Uistinu! Allah vam je dao obećanje istinito, i obećao sam vam, pa sam vas iznevjerio. I nisam ja nad vama imao nikakvu vlast osim što sam vas pozivao, pa ste mi se odazvali. Zato ne korite mene, a korite duše svoje. Nisam ja pomagač vaš, niti ste vi pomagači moji. Uistinu, ja sam poricao to što ste me pridruživali ranije." Uistinu, zalimi - imaće oni kaznu bolnu.



Recimo ovako.

Imash jednu prostoriju , u toj prostoriji te ceka nesto lose, ali ti to ne znash sve dok ne udjes unutra posto je mracno.

Bog te je upozorio na tu prostoriju.

Shejtan onda zavodi , cesto na fol 'znatizelje':
(parafraziram) :Udji unutra ne boj se unutra ces postati 'besmrtan'.

Onda covjek poslusa i udje.
Onda Bog covjeku 'salje' vodica da tog 'zalutalog' izvuce iz mraka.

Slusajuci tog vodica covjek moze izaci i spasiti se.

Medjutim covjek ima raditi dvije opcije:
-poslusati vodica
-ne poslusati vodica

Opcija 1
Ako poslusa vodica spasen je , jer je vodica poslao Onaj koji zna ispravan put.

Opcija 2
Ako ne poslusa vodica, i opire mu se , i ne vjeruje da ima ikakav 'pravi put'...odnosno smatra da nema 'ispravnog puta' pa samim tim nema 'ni vodica' odnosno nema ni Onog ko je poslao vodica,onda takvog covjeka sam Allah ostavlja u toj zabludi.


-Sejtan je taj koji zavodi na pogresan put.Bog (Allah) nikoga ne 'zavodi' ->da vjeruje samo u ovaj svijet.
-Ako se covjek opire 'vodicu' odnosno Poslaniku, odbacuje i Put , odbacuje i Boga,samim tim Bog ga ostavlja da zivi u toj zabludi.

legenda:
-prostorija je ovaj svijet
-covjek je rodjen na ovom svjetu
-covjeku je preko Bozijih Poslanika dat ispravan put

Svakom narodu je poslan barem jedan Boziji Poslanik, a Muhammed s.a.v.s. je poslan cjelom covjecantvu i on je posljednji Boziji Poslanik.Njegovim poslanstvom Uputa (Knjiga-Kur'an) je sacuvana i svako ko trazi put moze je naci u njoj kao i u sacuvanoj Poslanikovoj praksi(Sunnetu).
Adura is offline  
Odgovori s citatom