Pogledaj jedan post
Old 06.09.2011., 20:13   #145
put ljubavi je posut trnjem i ružama

evo upravo čitam o Roksaleni,Aleksandri ili nama znanoj Hurem,i mogu vam reči da o njoj jako lijepo pišu.Roksalena ili Hurem je došla u saraj ko mlada djevojčica sa jedva 15 godina.Rođena je u Ukrajini ili Krimu ,otac joj je bio sveštenik u selu, imala je mlađu sestru koju su tatari kad su upali u selo ubili zajedno sa njihovim roditeljima,a nju su odveli i prodali sultanu u harem.Hurem je bila neobrazovana,ali jako intelektna i brzo se uklopila u sistem koji je vladao u haremu,brzo je učila.Bila je jako vesela,lijepo je pjevala,imala je crvenu kosu.stekla je dosta prijatelja ali više neprijatelja između njih največe sultanu Mahidervan,valide sultanu majku sultana i Ibrahima pašu.Sultana Sulejmana je privukla njena vesla čud,smisao za humor,a i njena intelegencija .rodila je sultanu petero djece što je u to doba bilo nepojmljivo,zato su je proglasili vješticom jer je začarala sultana,u to vrijeme je bilo pravilo jedno dijete jedna đahira.Sultan je oženio Hurem što je bilo protiv prvila ,protiv sistema a još sa robinjim,zato su i krenule razne pričeo njoj .Sultan je imao veliko povjerenje u nju,sa njom se konsultovo čak i oko vojnih pitanja,savjetovala ga je ,jednostavno ona je bila njegove oči i uši.za svog života dala je da se izgrade bolnice,đamije,javne kuhinje da se siromašni mogu hraniti,umrla je u 50-oj godini života,sultan Sulejman je godinama za njom tugovao.
ako znate još neku knjigu o njoj voljela bi da mi je preporučite,jer me ona kao ličnost fascinira,jedva čekam kad če početi prikazivanje serije,baš me interesuje kao če je prikazati kao zloču ili..


.
sabinab is offline