Pogledaj jedan post
Old 26.02.2007., 10:43   #14
Pozdrav svima.
Moram priznati da me ova tema malo zaintrigirala.

Naime, ako Bog da, ove godine bi ponovno trebal uvesti centralno (nakon rekonstrukcije kuće i skidanja stare instalacije centralnog grijanja). Prije smo imali kuhinjsku peć EMO Central od 15.000 Kcal i grijala je pristojno, s obzirom na tadašnju konfiguraciju kuće, no poslana je u penziju.
Dosadašnja odluka je bila da ugradim nekakvu običnu peć na drva/ugljen (konkretno gusani kotao Buderus ili Viadrus ) i kasnije dodatni plinski bojler na TNP, kao regulacijsku jedinicu, odnosno sustav koji će brinuti o toplini kuće kad smo na poslu.
No, čini mi se da je ova varijanta malo preskupa (dozvole, projekti, uvjeti, najam spremnika, bla, bla ...).
Vidio sam pirolitičku peć talijanske proizvodnje u upotrebi prije 10-tak godina, i ljudi su bili jako zadovoljni (dva koša drva na dan, po njihovom pričanju), tako da mislim da bi rješenje s pirolitičkom peći moglo biti najbliže onom koje želim.

Kad već spominjem Viadrus, njihovu pirolitičku peć vidio sam na Velesajmu, no ne znam ništa o njoj. Buderus ili Viessmann nisam vidio, no svakako ću ih uzeti u obzir.

Po mojoj procjeni, potrebna mi je peć oko 30-35kW, no to moram još potvrditi proračunom.
Dimnjak je Schiedel, izoliran vunom, promjera 180mm, visine oko 8.5m. Po tablicama PGM Poznanovec, taj dimnjak bi bil dovoljan za 50-tak kW. Pri kupnji tog dimnjaka, bojal sam se da će biti prevelik za snagu koja mi je potrebna, jer susjedi imaju problema s curenjem dimnjaka (očito preniska temperatura dimnih plinova, pa se kondenzira), a sad se čini da taj diomnjak nije ni dovoljan
Napominjem da pri nama nikad nije bilo problema s "cugom" dimnjaka (zidani, 12x12cm i 14x14cm), pa ni s novim nebi smjelo biti problema.

Dimnjačar - stručna osoba? Kod nas se (srećom) ne pojavljuju, da im ne moram plaćati da mi ne ulaze na dvorište (ionako to 30-tak godina radimo sami).

Pitanje za one koji znaju:
- kaj je s emisijom pepela u zrak (zajedno s dimom) obzirom da je peć pod nadtlakom radi ventilatora?
- smije li biti Z cijev između kotla i dimnjaka (visina priključka na dimnjaku)
- kolika je temperatura dimnih plinova na izlazu iz kotla
- zakaj je garancija uvjetovana ovlaštenim instalaterom, odnosno zakaj se još i njega mora dodatno platiti (osim onoga koji je radil instalaciju)?
- kaj se dogodi kad nestane struje, hoće li zakipiti voda?
- koliki je red veličine cijena takvih kotlova?

Viess (pretpostavljam da radiš u ili za njih) ne može se skinuti prospekt 150-ke s Interneta.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom