Pogledaj jedan post
Old 10.02.2012., 13:52   #7
Quote:
DrTony kaže: Pogledaj post
Porez na dividendu su uvele države koje su se koliko toliko razvile (tipa slovačka). Njemačka i druge vrlo razvijene zemlje deru s porezima jer imaju dosta razvijeno gospodarstvo.

Slovačka je do nedavno imala niski PDV, porez na dobit 15%, a porez na dividendu 0%.

Bosna, Srbija i Crna Gora nemaju porez na dividendu. Bosna i Srbija su smanjile porez na dobit na 10%, a Crna gora na 9%. Tako privlače ulaganja i otvaranja novih radnih mijesta.
Pa i ja se za to zalazem - da me kao poduzetnika rasterete opterecenja na ulaganje, a to da ce opteretit vadjenje love iz firme - sasvim logicno. Stopa od 12% je jako niska, bojim se da niti ce zaista sprijecit vadjenje love i potaknut reinvestiranje, niti ce napunit proracun, niti ce smanjit sivu ekonomiju. Rasterecenja place su relativno mala, ja bih radije da mi smanje oporezivanje dobiti sa 20% na recimo 15% i stimuliraju da dobit reinvestiram. S druge strane da bi se dobit oporezovala, dobit najprije treba stvorit. Olaksice za poduzetnike bi trebale biti u vidu rasterecenja raznih parafiskalnih nameta, onih blesavih doprinosa za sume i slicne stvari te naravno rasterecenja rada. U kontekstu svega toga, oporezivanje prinosa iz kapitala (dakle ne iz rada nego iz rizika) je meni ipak sasvim logicno da se uvede. Mi trebamo poticat stvaranje vrijednosti, a vrijenosti se stavraju RADOM. Rad je taj koji je jako opterecen. Kapital sluzi samo tome da rad bude efikasniji.

Quote:
Što mi postižemo s ovim? Mi nismo došli do tog stupnja da možemo uvoditi ovako bezobrazno visoke poreze. Ovo će nas dodatno zakopati, a poznavajući naše ljude, povećat će ilegalno izlvaćenje novca iz firmi pa će se i ukupnog poreza manje ubrati.
Stopa od 12% nije visoka. Ono sto je visoko je opterecenje prihoda iz rada i visoki PDV i ostali skriveni "potrosacki" porezi. Sto se ilegalnog vadjenja love tice, upravo i nepostojanje poreza na dividendu i jeste bio najveci izvor za crne fondove i slicno.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom