Tema: Bris uretre
Pogledaj jedan post
Old 27.05.2009., 11:31   #119
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Jezbel se fakat raspisala, no osim nervoze kod nje ne vidim neki koristan input za raspravu. Kako je Trebor rekao: antibiotici se cesto prepisuju bez pretrage i to definitivno ima smisla. Zamislite covjeka s temperaturom radi baketrijske upale grla, muci se, nije mu dobro, a netko mu predlozi da radi bris grla pa da se javi za tjedan dana, za tjedan dana on ozdravi (uz dosta muke), onda mu netko na temelju (zastarjelog) brisa prepise antibiotik (koji mu je trebao pred tjedan dana).

Ja sam imao iskustvo s upalom prostate i to je bilo vrlo neugodno: konstantan osjecaj da trebate urinirati, a u biti ne mozete jer nemate tekucine, no osjecaj je kao da ce vam samo od sebe krenuti svaki tren. Zamislite se s time u uredu, na sastanku kad govorite pred ljudima, a najradije bi otrcali do zahoda da vidite ide li ipak ili ne. U toj situaciji urolog mi propise neki bezvezni penicilin, sve napola prodje, pa se vrati, vratim se i ja njemu, on kaze: "nisam vam dao jaci antibiotik jer sam mislio da mozda ne volite antibiotike". Mislim, da me pitao rekao bi neka mi prepise duplu dozu najjaceg, jer sam fakat izludio, ovako sam bio u iskusenju da se fakat izderem na njega kako je glup.

Dijagnosticirano nije bilo nista, nisam radio bris nego samo test urina. Da mi je netko predlozio test uretre odbio bi, ali prihvatio bi antibiotike u velikim dozama, pa makar dobio gadan proljev, jer to je nista prema neugodi upale prostate.

Ne volim to reci ali: mislim da je zeni tesko zamisliti neugodu i paniku koju vecina muskaraca dozivi kod ideje brisa uretre, tako da bi bilo fair da se pacijentu prepusti odluka da li pokusati prvo antibioticima ili ici na bris.
prije svega, potpis @ femmelatin.
nadalje, ja jednostavno nisam mogla a da ne reagiram na neke moglo bi se reci iskljucive i neobjektivne postove, niti mi je bila namjera nekoga vrijedjati ili plasirati svoju, kako kazete, nervozu, stoga bi bilo lijepo kad se tih stvari ne biste hvatali buduci da sam sve sto sam rekla nastojala koliko-toliko argumentirati, a i opisala sam dozivljaj kakav je imao moj decko za vrijeme i nakon brisa uretre, dakle, nastojala sam smanjiti nervozu medju popisancima, a ne plasirati svoju.
a nigdje nisam rekla da bi bris trebalo raditi u apsolutno svim slucajevima, tu si vec naveo mozemo reci akutne i tipicne slucajeve: neces sigurno pustit' covjeka u takvom stanju da se muci i riskira cekajuci na rezultate. kad sam isla na hpv tipizaciju, poslala sam i decka, da budemo sto sigurniji, bez obzira na to sto kod muskaraca ti nalazi bas i nisu mjerodavni. a kad sam dobila nalaz na bakteriju, decka nisam slala na briseve, vec smo oboje istovremeno uzeli isti antibiotik. a ako se moji problemi nastave, onda ce bogami i on ici na bris.

necu vam vise trpat' svoje raspisane postove, ovo je zadnji, ali samo cu reci da i dalje smatram da je krajnje neodgovorno za glavni kriterij pri odabiru pretrage uzimati svoj subjektivni dozivljaj. bris u principu pecka jedan dan. nije ni meni bilo lako ici na sve te briseve koje sam trebala obaviti da saznamo zbog cega papa test nije dobar, ali u svakom slucaju je to bio pametniji izbor nego cekanje na sljedeci papa test koji se radi tek za cetiri mjeseca jer se ipak nesto naslo. simptome sam imala, ali relativno blage, svi nalazi osim pape savrseni, tako da je uzimanje briseva predstavljalo itekako vecu korist i sigurnost od pukog cekanja na poboljsanje, pogorsanje ili nepromijenjeno stanje. a da ne spominjem da se ne lijeci sve antibiotikom, brisevi nisu samo za bakterioloska testiranja. a ako nije problem, cak nije ni zgorega u akutnom slucaju obaviti hitan bris pa onda krknuti antibiotik ne bi li se sto prije tocno znalo imali jos cega osim bakterije. no to se vec puno rijedje radi...
a bilo mi je tesko, necu ni spominjati koliko sam se u neznanju i neobavijestenosti nahodala i morala proucavati karte, lokacije i vrste pretraga, a na hpv tipizaciji me tako neugodno i dugo strugala da sam osjetila bol na grlicu maternice i decko je morao juriti s posla i ici po mene. i plakala sam i bojala se i bilo mi je svega dosta. stovise, u rijetkim se slucajevima pod odredjenim okolnostima i pri nestrucnom uzimanju cervikalnog brisa moze i malo krvariti pa cure svejedno idu. mene zna boljeti cak i ultrazvuk. i grebe me hladni metalni spekulum. pa i dalje obavljam preglede. ali da, vama deckima je, uz sve disklejmere, ipak neugodnije. ok, kako vam drago. svi su ovdje svoje napisali, a na onima koji se budu nalazili u nedoumici i i nedovoljnoj suradnji s vlastitim lijecnikom dodju na ovaj topik je da odaberu ako vec sami biraju. a opasno je ako procitaju svasta: ne samo moju nervozu, vec i suprotna misljenja.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil

Zadnje uređivanje *jezebel* : 27.05.2009. at 11:38.
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom