Pogledaj jedan post
Old 22.05.2012., 09:50   #36
Posedujem nekoliko stotina knjiga iz ove oblasti na raznim jezicima i mogu slobodno reći da je ova Bardonova knjiga sjajna (uostalom kao i ostala njegova dela). Međutim, i ako je pisana lakim jezikom i kao praktičan priručnik a ne kao beletristika, ipak nije za neupućene.
Pitanje koje dosta često sebi postavljam već više od dvadeset pet godina na ovom putu je kako je počela moja inicijacija. Da li knjigom Slavinskog, da li susretom sa "nastranim" ljudima (kakvim i mene danas smatraju), da li mojim rođenjem u specifičnom podneblju? Možda se odgovor uopšte ne nalazi na klasičnoj vremenskoj liniji, još uvek ne znam.
Ono što znam je da postoji više realiteta, više istina, i svaka od njih je ispravna u svom kontekstu. FraGregory je apsolutno u pravu (govorim iz sopstvenog iskustva), a sa druge strane i Ramzes13 ima potpuno pravo. Upravo iz razloga što se njihovi svetovi ne poklapaju, beskorisno je (čak i opasno u izvesnim okolnostima) pokušavati ovo učenje učiniti javnim. Sama reč hermetizam nagoveštava da se ne radi o open source-u.
Danas je dostupno jako mnogo literature na ovu temu, ali po nekoj mojoj statistici svaka stota knjiga sadrži zaista nešto korisno. Zato mislim da je teže danas doći do prave informacije nego u srednjem veku kada je posedovanje ovakve literature bilo tretirano kao najveći zločin. Zanimljivo postaje tek kada, kako kaže FraGregory, "ucenik mentalnim lutanjem moze kontaktirati razna bica i inteligencije na razlicitim sferama i planovima i od njih uciti tako da nijedna knjiga vise nije potrebna".
Malo će ljudi da ovo shvati, ali kao što rekoh, put hermetizma nije za svakog. Srećom.
VladCepes is offline  
Odgovori s citatom