Pogledaj jedan post
Old 26.04.2013., 00:45   #89
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Iskreno niisam citala bas sve ali vidim da sam u ocima drugih grozna mama u parku jer
- starijoj dajem da se penje na tobogan kakogod zeli (npr natraske po onom zavojitom toboganu i ostale ludorije) uz jedini uvjet da ne smeta druge u spustanju.
Znaci li to da se tako penje kad nema bas nikog na toboganu, tj. sami ste...jer inace ne vidim kako ne smeta nekome tko se kani spustiti, ako je na mjestu na kojem doticni treba proci da bi se spustio
Quote:
Alergicna sam na izjave "zna se kako se..." - dok ne ugrozava druge ili sebe na njoj je da pronalazi nove nacine zabave i ispituje granice svoje spretnosti (inace, ona se penje po toboganu od svojih 16 mjeseci, imamo snimku za povijest)
Sad mi je jos manje jasno...navodno se ne smije penjati naopacke ukoliko nije zadovoljen uvjet da nikome ne smeta (a imo taj uvjet je zadovljen tek ako nema nikoga tko se zeli spustiti) ili ipak smije raditi sve sto hoce ...nevezano s tim da li nekome smeta...bitno je samo to da ne ugrozava sebe ili druge.
Prvo napises da ne dozvoljavas da nekome smeta (a ako se djeca zele spustati a jedno od njih se penje naopacke, onda to ne mogu...znaci smeta) a onda da dozvoljavas da radi sto hoce ...da pronalazi zabavu koja joj pase, preispituje svoje granice...i nista nije bitno dok nitko nije ugrozen.
Nije li "ugrozeno" ono strpljivo, introvertirano, plaho, odgojeno dijete koje bi se rado spustilo a ne moze jer neki isprobavaju svoje granice i pronalaze nove nacine zabave ...tamo gdje bi se i drugi htjeli zabaviti jednostavnim spustanjem s tobogana...penjes se, popnes, pa spustis...a ne mozes jer eto neki roditelji zaboravljaju da se "zna kako se..." i onda jos zamjeraju sto netko stoji uz tobogan i pokusa izboriti malo prostora za svoje dijete u dzungli neodgojenih.
Svatko ima svoju neku alergiju...ja sam alergicna na roditelje kojima je ok da njihovo dijete pronalazi nove nacine zabave i ispituje granice svoje spretnosti...na nacin da smeta drugima. Problem je sto mnogi nemaju predodjbu o tome sto drugima smeta...i dozvoljavaju previse, jer misle ...pa to nikome ne smeta. Svaki prostor ima svoje neke norme ponasanja, mislim da ih vecina nije svjesna i da se drzi svojih nekih normi, neprilagodjenih parku/drustvu/drugima. Pa se desava da neki isprobavaju svoje granice i penju na tobogan kakogod zele...a drugi cekaju, cekaju....pa odustanu. Tesko je poticati takvo dijete i graditi mu samopuzdanje kad ga ga ovi okolo ne dozivljavaju. Oni rade sto hoce, roditeljima to odgovara, ne stoje uz njega da ga upozore...ne smeta ih sto se penje naopacke...ali ih smetaju roditleji u blizini.
Znaci onaj tko je pristojan, spor, manje prodoran, ...moze cekati do sutra da se ovi drugi maknu....
Quote:
(inace, ona se penje po toboganu od svojih 16 mjeseci, imamo snimku za povijest)
Super. A je'l mogla reci otorinolaringolog, skroz cisto ...sa 2 godine? Jel znala skoro sva slova sa 2 godine?
Nije ovo prepucavanje sto je cija znala/mogla...vec samo naputak da preseravanje s tim sto je tko mogao sa kolko mjeseci nema nikakvog smisla...netko nesto moze....nesto ne...netko drugi moze nesto drugo prije...nesto drugo kasnije.
Ako su djeca zdrava ...sa 6-7 godina ce svi i trcati i govoriti i sve ostalo....tako da ovakva isticanja nekakvih posebnosti nemaju bas smisla.
Je'l ti vjerujem da se sa 16 mjeseci penjao na tobogan. Nije da ne vjerujem, ali zanimalo bi me na kakav tobogan. Ali ...u biti vjerujem. Moja sa 16 nije ni hodala kako spada, ali je znala neke druge stvari.

Zadnje uređivanje kajpa : 26.04.2013. at 00:51.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom