Pogledaj jedan post
Old 15.03.2007., 00:20   #10
Prije nego "skineš" note morao/la bi znati nešto osnovno o MIDI zapisu.

Svaki MIDI može imati (govorim o GM standardu koji vjerojatno i ti spominješ) do 16 snimljenih kanala. Shvati to kao 16 različitih instrumenata koji sviraju istovremeno (mali orkestar).
Kad bi htjela "skinuti" (bolji termin je - prikazati) note svih 16 kanala onda i dobiješ "zbrku" nota na 10 listova papira. (dobro zbori wishman, samo kome će trebati note od udaraljki)

Tebi treba notni prikaz samo jednog kanala (predpostavljam da tražiš note osnovne melodije neke pjesme). Da bi to uspjela trebaš označiti (selekcionirati) samo taj kanal. Samo onaj s osnovnom melodijom. (već rečeno, al ponavljanje je majka znanja )

Predpostavljam da ti je sad malo jasnije o čemu je pričao morbidangel.

Otvori MIDI file u nekom od programa koji podržavaju notni prikaz (Cacewalk je jedan od njih) Označi kanal (track) koji te zanima i upotrijebi funkciju Staff. Prikazat će se notni zapis koji možeš printati.

Postoji, naravno par problema s kojima ćeš se vjerojatno susresti.
Melodija koju želiš može se nalaziti u više kanala (klavirske dionice obično).
Ako nije postavljen akord (meter/key) u kojem je odsvirana pjesma, notni prikaz neće imati postavljene predznake.
Ako quantizacija nije pravilno postavljena notni zapis će biti ritmički netočan.
Ako je MIDI zapis "pomaknut" (nije sinhroniziran s taktovima u programu) note će biti neispravne.

Mislim da će ti ovo biti dovoljno da odustaneš prije nego izgubiš hrpu vremena pokušavajući dobiti note iz MIDI-ja.

Što se akorda tiće, oni nisu zapisani u samom MIDI zapisu. Vrlo rijetki MIDI fajlovi imaju ih zapisane u tkz. Cord zapisu unutar MIDI-ja i tek onda su vidjivi na prikazu nota.

Pored programa koji su već spomenuti ja bih istaknuo Finale, koji je namjenjen prvenstveno u svrhu pisanja nota. Ako se njime zna baratati onda se dobivene note lako mogu editirati i od njih napraviti pravu profi partituru. Kod Cacewalka to ide malo teže.

Duži post, al kraće ne ide - sorry
__________________
Ako već moraš napraviti korak unazad, važno je nakon toga ići barem dva naprijed.
lbucar is offline  
Odgovori s citatom