Pogledaj jedan post
Old 11.10.2017., 12:35   #1970
Čisto jedna zanimljivost koju sam nedavno vidio uživo i kasnije na internetu.

http://hungarianfreepress.com/wp-con...3419185925.jpg

Ne znam mađarski, ali s obzirom da sam ovo našao na internetu u sljedećem novinarskom članku:
http://hungarianfreepress.com/2017/0...n-at-only-2-3/

Radi se o reklami da uspiju privući njihove ZET-ovce jer im fale vozači.
Plaća je 200 000 forinti neto što je oko 5000 kuna. Plus nešto novaca na kafiteriju o čemu mi se ne da pojašnjavati.
Za takvu plaću doslovce nema im tko raditi. Jeste da je u našem ZET-u plaća oko soma eura, ali iz prve ruke znam da se za tu poziciju plaća da bi ju netko imao. Više niti porijeklo nije dovoljno.

Istovremeno iz članka mi je ovo jako upalo u oko:

Quote:
Hungarians are seeing a major increase in their wages, with the average gross monthly salary now standing at 297,000 forints, or US$1,154. This represents a 14.4% increase compared to 2016 figures released by the Central Statistical Office (KSH). Inflation in Hungary is at just 2.3%. The bulk of the increase is connected to the 15% to 25% rise in the minimum wage, in large part within the public sector
Digo se minimalac ove godine i diže se sljedeće godine kad će u neto iznosu biti otprilike 3000 kn (120k forinti), a najveći utjecaj takve mjere je u javnom i državnom sektoru

Evidentno dosta velika razlika nego u nas gdje osim ljudi na stručnom (koji ni nisu u radnom odnosu), nitko ili gotovo nitko ne radi na minimalcu u tim sektorima. I gdje su plaće u javnom i državnom sektoru čak i značajno veće nek u realnom.

Nažalost ne znam točno stanje Češke, Slovačke i Poljske, ali to bi sve zajedno dosta dobro pojasnilo zašto sve te zemlje (osim Češke odnedavno) kaskaju u službenim prosječnim plaćama, a BDP po stanovniku čak je i mnogo veći nego u nas.

Usput rečeno, ali to bi eventualno netko informiraniji mogao više znati, prije koji mjesec se ozbiljno pisalo po medijima da će se flat tax smanjiti na izuzetno niskih 9% (sa trenutnih 15%) u roku 2 godine ukoliko Mađarska nastavi sa ovolikim rastom BDP-a.
Ne znam doduše koliko je to realno ili se radi o nekoj medijskoj propagandi. Ukoliko je realno, Mađarska će ubrzo imati ogroman boom sa plaćama preko noći, ali iskreno ne vjerujem.
Inžinjer ekonom is online now  
Odgovori s citatom