Pogledaj jedan post
Old 27.04.2007., 23:53   #98
Pokušat ću odgovoriti na post Mad Scientista o tome kako stvari trenutno stoje na studiju psihologije po Bologni. Trenutno sam 2. godina na Hrvatskim studijima i moram reći da koliko sam zadovoljna cijelom tom pričom, toliko i nisam.

Prva stvar je ta da u biti nitko ne zna kako stvari stoje a ono što znamo su glasine koje i ne moraju nužno biti točne. Studiramo 3 + 2 godine i nakon treće godine bismo kao mogli raditi nešto ali nitko ne zna što a još nema niti radnih mjesta za bakalaureate iako se obećava da će ih biti.

Heh koliko je tome za vjerovati.

Druga stvar koja se veže na ono već otprije rečeno je da nemamo od koga saznati informacije npr. još uvijek se ne zna koliki će prosjek biti potreban za upis na 4. godinu.. po glasinama ili 3.5 ili 4.00.. glasine zatim kažu da oni koji imaju prosjek manji od toga neće moći upisati 4.godinu dok od drugih izvora (neprovjerenih također) saznajem kako se 4 godina ipak može upisati bez obzira na prosjek ali ako imaš tipa 17000kn za godinu.

Treća stvar se tiče te specijalizacije tijekom te dvije zadnje godine o kojoj se zna (barem ja) kako je to specijalizacija... i ništa više.

Moram priznati da sam pomalo razočarana sa cijelom tom situacijom, kada sam upisivala studij bila sam puna entuzijazma ali on se pomalo gubi svaki puta kada čujem koliko će mi novaca i godina biti potrebno kako bih radila ono što bi željela raditi - biti terapeut.

Neke stvari mi se ipak sviđaju na ovom novom programu.. npr. učim/o barem koliko toliko redovito na što nas "prisiljavaju" kolokviji, ispiti koji su prije bili dvosemestralni su sada podijeljeni na dva ili više predmeta i na taj način je puno lakše učiti za ispite a zbog zahtjevnosti većine profesora dobar dio toga gradiva zapravo ostaje u glavi.

Dakle, voljela bih da mi netko odgovori na pitanje što bih ja konkretno trebala napraviti kako bih jednog dana postala terapeut. Neka odgovor bude pisan kao za totalnog neznalicu (što ja priznajem jesam) . Da li u cijeloj toj priči pomaže tipa sudjelovanje u nekom istraživanju (to smo nekolicina mojih kolegica i ja odlučile napraviti sljedeće godine) koje bi istina bog s obzirom na naše znanje bilo primitivno, ali hej, bar smo se potrudile. Da li bi pomoglo kada bih već sad krenula na seminare povezane s terapijama? Ima li kakvog utjecaja na cijelu priču volontiranje....i sve one stvari koje mi trenutno ne padaju na pamet?
Hvala
eostra is offline  
Odgovori s citatom