Pogledaj jedan post
Old 04.12.2010., 20:14   #12
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post

Slazem se s @i-s-l-a-m-i-c da smo otisli naprijed u podrucju znanosti, ali ne i etike (zato i ova tema).

Problem danas u globalnom svijetu (bez centra) je upravo: @i-s-l-a-m-i-c:
"Neprihvatljive stvari na jednom dijelu planete na drugoj strani planete spadaju u osnovna ljudska prava. Gdje je granica te tko moze postaviti okvire u kojima se ljudska rasa moze kretati?"
Slozili smo se oko jedne tvrdnje, a na moje pitanje je odgovor prilicno tezak.

Trazi se "autoritet" ili ako je nekome autoritet kao takav neprihvatljiv jer smatra da ponasanje diktirano autoritetom nije iskreno, onda mora ponuditi neku alternativu - neku elitu koja ce donijeti univerzalne eticke vrijednosti.

Pojam nesebicnost je postao dio manipulacije. Kao sto rekoh, danas se sve prodaje, danas se svime manipulira,... Iskrenost je ono sto je nestalo, osnovna namjera je danas postala najnejasnija stvar na svijetu - nitko ne moze doci do nje. U velikom dijelu zbirki govora Poslanika Muhammeda a.s. prva recenica koja se navodi glasi: "Svako djelo se vrednuje prema iskrenim namjerama" - odatle sve pocinje.

Do etike se moze doci samo iskrenom namjerom poboljsanja. Manipulacijom, iskoristavanjem, lobotomijom koja se vrsi nad propisima, pravilima, zakonima - NE MOZE SE POVECATI RAZINA ETIKE.

I opet kazem, vjernici tu vide jedan izlaz - Bozje propise. Ali problem naravno nastaje kada ti Bozji propisi dospiju u ruke ne tako savrsenih ljudi koji nad njima vrse redom : manipulaciju, iskoristavanje, lobotomiju i do cega to vodi? Vodi do niske razine etike.

No, i necija zelja za poboljsanjem moze biti pogresna, sto opet vodi natrag u krug - potreban je veci "autoritet" ili nesto njemu slicno sto bi odredilo sto je to zbilja pravo i istinsko poboljsanje.

Ovom temom su se jako lijepo "razgolitile" dvije tocke:
1. ljudska zelja za drustvom koje ce biti odlikovano etikom - sto je pozitivno.

2. zamucenost ljudskog bica njegovom okolinom (Ono sto je jednima zakon, drugima je besmisao) - sto je negativno do neke mjere. Covjek zakone svoje okoline nosi svugdje sa sobom, sto je dobro ako su ti "zakoni etike" pozitivni. A ako su negativni, on i druge vodi ka toj propasti.

Ili kako kaze Parni valjak: "Moje ime nije vazno jer je namjera to sto cini razliku od covjeka do covjeka. Nemam nikog da me vodi, to mi ne treba jer jos uvijek moja glava meni pripada. Moras prvo puzati da bi znao hodati".

Upravo ova pjesma je pjevusila dok sam pisao ovaj post. Ovi stihovi su nesto kao ideal modernog covjeka a i sam taj covjek postaje svjestan da njegova glava jako malo njemu pripada. Ehhh, sto sve manipulacija nece uraditi...

Lijep pozdrav.
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom