Pogledaj jedan post
Old 12.06.2013., 19:49   #3486
Quote:
Lips kaže: Pogledaj post
Hvala puno na odgovoru El Gato

Stornirane su mi ENA pretrage jer je ANA bio slabo pozitivan .
Radila sam C3 1,000 , C4 0,190 , CH50 nisam radila ( ne znam ni sto je to )
Radila sam : Antitjela na proteinazu 3 ( pr-3) :<1,0 , antitjela na mijeloperoksidazu :2,6
Antikardiolipinsla antitjela igg :3,3, igm : <1,0 , antit. Na dvostruku uzvojn.DNA <2,6
ANCA : negativna
Elektroforeza proteina Gamma je tad bila 17,3 ne znam da li je ovaj mali skok koji prelazi ref.uopce bitan

Od simptoma : lezije na laktovima , sumnjalo se na psorijazu, biopsijom nije potvrdjena. Trenutno nemam nista na laktovima, odjednom bukne( na noznom prstu ne prolazi ni iz upotrebu Diprosalica), sa zglobovima problemi usred zime kad mi je hladno za prste ( Raynaud), preosjetljivost na sunce : eventualno oci, glavobolja cim izadjem na sunce, pogotovo bez naocala, tahikardije, umor u nogama i rukama, cesta stolica, mucnine, nagon za povracanjem,splenomegalija (2cm), mislim da su mi svi limfni cvorovi lagano povecani ili su opipljivi zbog vitke konstitucije .
Promjene po tijelu : pucaju mi kapilare, po licu , prsima, ranice na noznom prstu, halo nevusi oko madeza i na djelovima gdje nema madeza, napravila mi se crvena krastica ( izraslina oko 6mm) koja je jednostavno ispala ( mislila sam da je madez), bolovi u kraljeznici , pecenje u ljevoj strani abdomena ispod rebara, bol u donjem dijelu trbuha ,mislim da je to manje vise sve, nisam ni sigurna jer toliko toga ima, vec vise od godinu dana radim pretrage , dosta se ceka, pa pretrage na pretrage ...

Radila sam i uzv srca : sve je uredno, mitralna regurgitacija u tragu . Sto bih od pretraga mogla napraviti prije mego dodjem na red kod imunologa , cisto da s cim prije rijesim imunologa.

Hvala jos jednom na strpljenju
Poštovana Lips,

vidim da je razmišljanje imunologa išlo u nekoliko pravaca.

Ponajprije - sistemski lupus. Međutim, dosad učinjene pretrage ne idu u prilog sistemskog eritemskog lupusa (ANA slabo pozitivan, kasnije negativan, anti-dsDNA negativna, normalna aktivnost komplementa; negativna antikardiolipinska protutijela...). To je dobra vijest.

Pomišljalo se i na sistemske vaskulitise (zbog promjena na koži praćenih općim simptomima), no i ovdje nalazi zasad ne idu u prilog toj dijagnozi.

Naravno, logično pitanje koje se nameće samo po sebi, jesu li učinjene SVE pretrage, a odgovor glasi - nisu jer je tih pretraga bezbroj (naravno, nije baš da ih je bezbroj, ali govorim slikovito).

Neke od promjena koje imate nisu povezane s eventualnom sistemskom autoimunom bolešću, a jedna od takvih jesu halo nevusi. Oni mogu biti vezani eventualno uz vitiligo.

Vidim iz Vašeg teksta da imate dosta kožnih manifestacija uz preosjetljivost na sunce. Je li to nastalo iznenada ili je to od djetinjstva?

Kada izađete na sunce, javljaju li se kakve promjene na koži odmah ili ubrzo nakon toga?

Jesu li uzeti uzorci kožnih promjena/ranica na nozi, koje opisujete?

Postoji li osjećaj suhoće u očima, pečenje očiju, osjećaj pijeska i sl.? Osjećaj suhoće u ustima, učestalo kvarenje zubiju?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 12.06.2013. at 19:56.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom