Pogledaj jedan post
Old 01.02.2013., 14:15   #198
Quote:
zunzara kaže: Pogledaj post
što se zeolita tiče, pitanje je koliko je pristupačan biljkama, odnosno, koliko ga biljke mogu iskoristiti.
imam dogovor s jednim gospodinom za kupnju zeolita ovog proljeća i koliko sam shvatila iz njegovog objašnjenja zeolit se dodaje zemlji zato da zemlja duže zadrži vlagu (znači nešto manje zaljevanja), a da li taj mineral pomogne samoj biljci za bolji razvoj i u kolikoj mjeri - nije znao..[/QUOTE]

U mom gornjem pisanju je link drugog foruma iz 2010. i njihova iskustva pa tu piše između ostalog:

Za probu smo u proljeće uzeli 10 paleta zeolitnog granulata kojeg smo na tlo
primjenili na više načina:
1) sijaćicom, direktno u red, ispod samog kukuruza u količini od 510kg/ha + 90kg/ha NPK 15-15-15
i na drugoj parceli 300kg/ha zeolita i 300 kg/ha NPK 15-15-15 (trenutno nema razlike u kukuruzu)
2) rastepaćem po brazdi na pokusnu parcelu kukuruza + 300kg zeogranule i 300kg NPK15-15-15 u red u sijačici.
3) posipavali smo po staji radi upijanja amonijaka

Razne vrste primjene smo upotrijebili kako bi za iduću sijetvu vidjeli što
je najbolje za našu vrstu tla.

Prije same primjene na zemljište smo napravili probne sijetve kukuruza u
teglama i primjetili smo bolju klijavost kukuruza sa zeolitom kao i veći
broj listova u odnosu na NPK 15-15-15.


To je meni osobno zanimljivi - što ne znači da je to zaista tako da je sa zeolitom močnije zemljište od samog NPK - možda je jednostavno to bila puka sreća te godine. To bi tek bilo istinito kad bi se godinama vidjeli ovako dobri rezultati. - Uf ali ne volim opće vidjeti NPK

Eto u poljoprivredi se koristi zeolit sa teorijom zadržavanja vlage, a u medicini u smislu oslobađanja veće količine kisika tj. reklo bi se da je to kisikoterapija uz ostala dobra svojstva!

Zadnje uređivanje komar : 01.02.2013. at 14:33.
komar is offline  
Odgovori s citatom