Pogledaj jedan post
Old 07.04.2011., 20:35   #18
Quote:
ok_bukowski kaže: Pogledaj post
Pitanje koje otkriva totalno nepoznavanje teme, cuj je li bilo borbi tamo? Busovaca, Vitez i Novi Travnik bili su u potpunom okruzenju muslimanskih armija, Kiseljak nije imao spoj s tim dijelom nego je bio u okruzenju sam za sebe (no s jedne strane okruzenja imali su Srbe - kao saveznike).
U lasvanskoj dolini poginulo je vise od 2000 ljudi na hrvatskoj strani a to je najvise zrtvih kad gledas s hrvatske strane. Kad je moj prijatelj poginuo pri kraju tog rata receno mi je u Domu zdravlja da je on 300 i neka zrtva u Novom Travniku. No koliko znam Vitez je prosao najgore, kako pise covjek iznad, zbog tvornice eksploziva ( eksploziv poznat kao vitezit koristio se na svim ratistima, npr. i u Vukovaru).
Kad je velika muslimanska ofanziva krenula na proljece 1993 ova mjesta u Lasvanskoj dolini su ju zaustavili (no vecina drugih mjesta je etnicki ociscena od Hrvata).
Kako je bilo obraniti se ne bih puno pisao, a na kraju je zbog okruzenja ponestalo municije i vec su bile uradjene pripreme proboja i izvodjenja cijelog Hrvatskog naroda preko Uskoplja, i u razgovoru s borcima iz Novog Travnika koji su bili odabrani za akciju proboja cuo sam ovakav primjer optimizma:"Naravno da cemo se probiti i drzati prolaz koliko treba da se narod izvuce, pitanje je samo koliko ce nas ostati lezati mrtvi u blatu." To je znaci bilo u drugom mjesecu 1994 a onda je 28.2.1994. zakljuceno primirje i plan probijanja je postao bespotreban.
Jos jedna zakljucna informacija: nas, hrvatski, problem bila je municija a na drugoj strani je problem bila hrana, tj. nedostatak hrane, i stoga su obje strane bile zadovoljne prekidom medjusobnog rata (do kojeg, ak mene pitas, nikad nije trebalo doci jer je pomogao samo trecoj strani)
Inace, i ja sam jedan od branitelja koju su cijeli rat proveli u NT, zbog toga o tom gradu najvise i znam.
Malo si se prešao vezano za početak 1994. Tada smo več formirali gardijske brigade.
Istina je da je proboj bio planiran kao i ofanziva prema nama ali ne da se "izvučemo" iz lašvanske doline več da dobijemo prijeko potrebnu logističku pomoč kao i pojačanja naravno i koridor. I ja sam osobno razgovarao sa jednim našim dočasnikom koji mi je potvrdio da su se iz pravca N.Travnika vršila pojačana izviđanja, da su bile ubačene pojedine grupe na Rostovo preko Uskoplja. Planom bi zasigurno bilo obuhvačeno više pravaca napada a ne samo Uskoplje-N.Travnik.
Zasigurno bi bilo napad i Kiseljak-Busovača, možda i iz Žepča vezivanje snaga...
Ne treba ni spominjati da bi VRS zasigurno iskoristila priliku da ugrabi još malo...
Takođe nije se više Hrvatima gubilo teritorija. Zašto bismo im predali lašvansku dolinu?

Pogotovo 1994 ABiH nije više bila tako jaka. Nisu imali ni hrane a ni municije. Zavrnuli smo im pipu. Krajem 12.mjeseca 1993 su zauzeli Križančevo selo (i počinili zločin) ali ga nisu uspjeli zadržati, HVO ga je vratio. U 1.mjesecu su zauzeli Buhine kuće (i počinili zločin) ali je HVO i to vratio (usprkos Vikičevim specijalcima koji su povučeni iz Sarajeva). U 1.mjesecu iz pravca Kiseljaka prema Busovači ABiH gubi dio planine Zahor (Zavrtaljku) i HVO je to zadržao do kraja rata, gube i Here...a pojačava se i pritisak na Uskoplje....

A s druge strane da bi oni zauzeli lašvansku dolinu 1994. koštalo bi ih puno i ljudstva i tehnike a tvornica exploziva je bila minirana i nebi je se dočepali. Naravno, da ne spominjemo da bi poslije trebali ratovati i sa VRS.
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom