Pogledaj jedan post
Old 25.01.2008., 14:16   #76
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
Knjiga "Svako dijete može naučiti spavati" nije cry-out metoda. Ne kužim zakaj ju pljujete, bez čitanja i pogotovo što znam nekoliko primjera iz RL kojima je knjiga pomogla.

Nije stvar u tome da se klinac ostavi da spava i zatvore vrata, oči i uši, već postoji nekoliko osnovnih pravila, koja vrijede za bebe starije od 3 mjeseca, teže od 5 kg i koje su zdrave:

- uvijek u isto vrijeme ići spavati. Prije toga se treba s bebom poigrati, odnosno ostvariti trenutke bliskosti, tako da ona stiče naviku kako nakon tih rituala, dolazi spavanje. Može i kupanje, ako ne razbuđuje dijete. Prije tog spavanja, ne bi smjela 3-4h spavati, znači popodnevni odmor isplanirati da završi u to vrijeme.

- soba mora biti tiha (ne apsolutna tišina), ne pretopla.

- dijete budno staviti u krevetić.

- ne hraniti tijekom noći, već prije spavanja i to min pol sata treba biti zadnji obrok - ako ih hranite, oni imaju fiziološke potrebe, probava radi, pišaju i kakaju, te se ne mogu pošteno naspavati.

- nikakve kerefeke uspavljivanja, pa onda uspavanog u krevetić.

- ako beba plače kad ju ostavite samu, vraća se nakon maks 3 minute, ostaje s njom do 2 minute i ponovo van. Poanta je da ona mora shvatiti kako je vrijeme spavanja, kako je to nešto prirodno i nešto što mora sama napraviti. Inače, što se tog plača tiče, bebe plaču i zbog toga kaj su jednostavno prenatrpane u tim prvim mjesecima života sa informacijama koje moraju procesuirati.

- voditi dnevnik sa svim detaljnim informacijama par dana, da se utvrdi bebin bioritam i vidi da li previše spava po danu, da li ide gladna spavati ili prejedena itd. Temljem toga se kasnije dejstvuje, pa ako treba i budi ranije iz dnevnih spavanja.

Autorica ima troje djece i s prvih dvoje je skoro u ludnici završila, s trećim krenulo još gore, da bi slučajno nabasala na neku američku novu metodu, primjenila je modificiranu i u roku 3 dana dobila dijete koje bez problema spava cijelu noć. I inače prije kakvih 30-ak godina problemi sa uspavljivanjem i spavanjem su bili jako rijetki.
Ne znam za tu knjigu, ali u rukama držim knjigu Dr. Eduarda Estevilla " Kako naučiti djecu spavati" i unutra je ista metoda kakvu ti navodiš ovdje, čak daje i tablice s minutama ulaska u sobu i navodi da se njegovih pravila treba držati kao pijan plota i da je onda uspjeh zajamčen u 95 posto slučajeva.

Tri minute plakanja je za mene ko tri godine, ja to jednostavno ne mogu, ali ne osuđujem roditelje koji su se za tu metodu odlučili. Posebno nakon godina neispavanosti.

Autor knjige još veli da se ne treba obazirati ni ako djeca povraćaju jer, pazi, ona u toj dobi to ionako rade da bi privukla pažnju. I tako, ima još bisera.

Uglavnom, ja sam danas u Algoritmu u Avenue Mallu kupila knjigu No Cry Sleep Solution, košta 115 kuna ako koga zanima.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom