Pogledaj jedan post
Old 07.02.2011., 20:42   #77
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Prije. Jedno tjedan prije kraja srpnja. Tada su pomeli 2 četnička sela između Dubice i Kostajnice. Uzalud, jer se gamad skupila po brdima iznad, a i preko Une su im stizala pojačanja.



Ja sam već napisao zašto je Kostajnica pala, tj. od početka je bila u okruženju jer su srbi bili na sjever, pa uz sela cestom Sunja-Dubica sve četnička sela (ima možda 2-3 iznimke), i jedina veza je bila uz Unu, a to je opet nikakva veza, jer srbi su tukli s druge strane Une sve što se micalo, a k tome, bilo je osjetljivo na zasjede. Da se na vrijeme riješilo trokut Sunja-Kostajnica-Dubica, tj. da se očistilo od četnika sve u tom trokutu, mogla bi bagra srpska kurcu svirat.

Djed je toliko dominantno brdo da četnici ne bi milimetra mogli napasti, čak i uz kontrolu brda Čukur. O tome koliko je brdo bilo važno za kontrolu, govori činjenica da su Panjane naši /iako je pretežno srbima naseljeno selo bilo/ držali sve do 1. rujna...

Ma sve stoji. To i ja vjerujem , u trenutku kad se situacija pretvorila u ono što si ti nacrtao na karti stvar je manje više gotova (s tim da je situacija bila i gora nego što si je ti priakzao, jer naši nisu kontrolirali Rosulje ni Slabinju).

Mislim da je Čukur bio strašno bitan bez obzira na djed, evo pogledajte http://www.youtube.com/watch?v=Qeckp...eature=related od 4:20 kako to strašno i jezivo izgleda kad ovaj sa PA/3 tuče, a grad ima na dlanu...

a i djed je pri kraju pao, a branitelji gore zarobljeni

Moja teza je da se još u srpnju prije opreacije Žaoka trebali biti utvrđeni Graboštani (177 hrvata, 88%) Stubalj (272 hrvata 96%) Majur (457 hrvata , 86%) Mračaj+Kostrići (110 hrvata) Znači naoružat mještane plus neke posade ZNG ili MUP-a

Trebalo je očistit i zadržat samo Hrastovac gornji i doljnji i komunikacija Sunja Kostajnica bi bila prometna, time bi se izolirali i srbi na potezu Sunja -Kostajnica pa bi se i njih lakše pacifiziralo (što bi bitno umanjilo pritisak na Dubicu i Sunju)


E sad pitanje tko bi s čime poduzeo ovo što sam zamislio je druga stvar. Možda je cicka u pravu kad kaže da je to bilo teško izvedivo s obzirom na naše stanje. Samo kažem da bi tim potezom bilo riješeno nekoliko stvari odjednom. I vjerujem da je to bio jedini način da se dugotrajno obrani Kostajnica a utjecalo bi i na veliki dio Banovine.

Slanje pomoći sredinom rujna u Kostajnicu je samo prolongiranje pada, produljivanje tragedije. Što da se 120 br. i probila? Kostajnica bi i dalje bila u okruženju, cesta Dubica- Kostajnica pod sve večim udarom , jedino što bi se promjenilo je to što bi se JNA samo značajnije angažirala.

Ovo je samo moje viđenje
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom