Pogledaj jedan post
Old 12.09.2012., 17:18   #95
Quote:
Stup društva kaže: Pogledaj post
Ne razumiješ me. Slažeš se ti i stim boldanim. I ja se slažem s tobom. Ja sam napisao da "elitne" zdravstvene ustanove za bogate, ako žele biti elitne moraju imati i elitno, dakle najbolje osoblje.

One će to osoblje i privući k sebi. Dat će im bolje radne uvjete, mogućnosti napredovanja, veće plaće, dodatna usavršavanja i slično. mogu jer imaju love. Stoga će, kako se već i događa najbolje osoblje otići u takve elitne ustanove i onima siromašnima ostaje slabije osoblje koje radi u lošijim uvjetima. To sam napisao.

Ali istina je što kažeš. I taj vrhunski kadar se školovao na trošak države. I sada će umjesto da liječi cjelokupno pučanstvo, liječiti samo bogate, što opet znači da su svi, pa i siromašni plaćali školovanje osoblju koje će onda liječiti samo neke (bogate). To je upravo još jedan od nedostataka i nepravdi predloženog sustava. I zbog toga je nedopustivo stvarati praktično paralelne sustave zdravstva.

Ne i ne. Jedan sustav uz opće podizanje kvalitete za sve. I primjena principa solidarnosti. Jer ionako, bez obzira koliko plaćali zdravstveno nikada nećemo svi jednako trošiti. Ja dugo godina plaćam popriličan iznos svaki mjesec, ali hvala Bogu, zdravlje me služi i nisam nikad niti bio na bolovanju niti popio ni aspirin na teret zdravstvenog. Ali se zato od tih novaca koje uplaćujem financira skupo liječenje nekog nesretnika koji je obolio od neke teške bolesti, a sam nije mogao uplatiti onoliko koliko mu treba. I što se mene tiče, to je sasvim u redu. Daj Bože da mi nikad ne zatreba liječnička pomoć pa neka onda svi ti novci koje sam uplatio odu za liječenje onih manje sretnih kojima je to potrebno.

Sve što mene zanima je da i ja, ako mi ikad zatreba imam kvalitetnu zdravstvenu skrb. A ne da me sjecka neki priučeni mesar zato jer su svi kvalitetni kirurzi (čije školovanje sam i ja plaćao) otišli u elitne klinike za bogate.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom