Pogledaj jedan post
Old 28.09.2004., 16:15   #65
Quote:
obelix kaže:
Naravno, postoji generalno uvriježeno mišljenje da je nazivanje nekoga fašistom - uvreda - jer je fašizam zločinačka ideologija. Opet, uvijek se mogu naći pametnjakovići koji toliko prošire semantičko polje sintagme "politička korektnost" da ispadne da je svaka izjava politički nekorektna - jer svakoga može vrijeđati što mu padne napamet.

E pa zato postoji common sense - a i "univerzalne" norme ponašanja pa stoga i uvredljivih konstrukcija. Impliciranje nečijeg zločinaštva, zločinačkih ideja, diskriminacija na temelju rase, nacije, spola, vjerskog opredjeljenja, etničke pripadnosti etc spadaju u to.

U prolazu;

1) Da, moguće je - ali potrebno je približiti se svojom konstrukcijom što je moguće više istinitosti.

2) Nije korektna u širem smislu jer nisu svi ustaše ubijali civile.

Gledajte, naravno da je u diskusijama dozvoljeno i prelaženje granica političkih korektnosti i da se u raspravi ne treba na to toliko paziti. I nemoguće bi bilo da sve protekne u politički korektnom tonu, jer ovdje ipak ne diskutiraju profesionalni diplomati, nego obični građani. No, kod naslova tema se pazi na politički korektan izraz, jer u protivnom tema najčešće odvede u besmisleno prepucavanje - i to od samog početka.
Prvo...slažem se sa tobom u večini stvari ali uz jednu malu ( vraga malu ) opasku a koja se tiče svega a ne samo rečenice na kojoj bi se zadržao.

Dakle teza je ova: rečenica "Ustaše su u drugom svj. ratu ubijale nevine civile!" je politički nekorektna. ( ako netko smatra da je korektna nek samo zamijeni riječ Ustaše sa "partizani" )

Zašto je nekorektna? Iz razloga što nisu sve Ustaše ubijale nevine civile kako bi netko krivo mogao pomisliti! A to bi moglo uvrijediti velik broj bivših Ustaša...dapače vjerovatno 90% njih nikada nije ubilo nikoga a kamoli civila.
Samo...jel problem u smislu rečenice ili u onome tko ju čita?
Meni je ta rečenica apsolutno istinita i ja kada čitam takvo nešto uopče nemislim da ona govori da su SVE ustaše ubijale civile, več mi govori da su neki pripadnici Ustaša ubijali civile, i to ne samo neki pojedinci več zapravo jako puno pojedinaca pripadnika Ustaškog pokreta!

Buduči da je ta rečenica meni apsolutno istinita ja je smatram apsolutno politički korektnom!
Ukoliko netko krivo shvati tu rečenicu i uvrijedi se....ja smatram da bi taj trebao tražiti prijevod rečenice na neki drugi jezik jer se očito na Hrvatskome nemožemo sporazumijeti!
Jedini način da ona u mojim očima bude politički nekorektna jest da taj netko dokaže da njen smisao kakvom je ja doživljavam zapravo laž. Dakle ne njegov smisao, več moj!

Iz istog razloga moja rečenica "Srbi su 1991 napali Hrvatsku" je politički apsolutno korektna jer ona negovori da su svi Srbi napali Hrvatsku več samo neki i još ktome da je večina Srba podržavala taj napad...ne svi več večina!
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom