Pogledaj jedan post
Old 10.03.2011., 19:54   #12
Budući da u naslovu piše "vješto smišljene Grčke bajke, moram se ograditi od takvog mišljenja. Ja ne mislim da su to samo vješto smišljene priče.

Teorija iza koje ja stojim je utemeljena na poznatom povijesnom kontekstu prvog stolječa. A prema onome što znamo, Židovi imaju svoju monoteističku religiju i vjeruju u svog jednog Boga. To je židovski monoteizam. Njihovi tekstovi jasno govore o Mesiji ili Kristu ali ključno pitanje glasi : Da li je Mesija sin Davidov ili nije?

Zatim tu se pojavljuje i pitanje strogog monoteizma među Židovima. A čini mi se da nije bilo predviđeno drugo božanstvo osim jednog Boga. Čak ni za Mesiju nije bilo predviđeno da bi on bio božanstvo.

Stoga se može zaključiti da to nije bio Židovski koncept, da Isus Mesija poistane Sin Božji. Dakle Sina Božjeg su u religiju unjeli poganski preobraćenici polazeći od ideja svetog Pavla.

Ukratko rečeno:

Rimljani su bili okupatori, a Židovi su dizali pobune. U 6toj godini je bio popis stanovništva zbog poreza i vjerskog tumačenja poreza i rimske vlasti. Oni su naime vjerovali da plačanjem poreza i poštivanjem carske vlasti iz Rima izražavaju svoje ODRICANJE od boga. Oko 30te godine je Isus razapet na križu, a križ je označen kao pravna kazna za pobunu protiv Rima.

Konačan zaključak o tome tko i kako je napisao evanđelja proizilazi iz tih podataka. Jer 70 godine su Rimljani srušili sveti grad Jeruzalem i srušen je i Hram. Jeruzalemska crkva je nestala u ratu za Jeruzalem. Crkve u maloj Aziji i na mediteranu su ostale bez vodstva i u njima se uzdiže svečenstvo među večinom nežidovskim stanovništvom i nežidovskim vjernicima dakle među poganima koji su prihvatili Pavlov koncept vjere- koji je nežidovski. ONI su napisali Novi Zavjet.

Drugim riječima, predaja o Isusu je došla u ruke neprijatelja, ako govorimo o ratu Rimljana i Židova. A zato mnogi kritičari i tvrde da te tekstove nisu mogli napisati židovi. Ne radi se toliko o grčkom jeziku, koliko o onome kako su židovi opisani. Jednom riječju židovi su ocrnjeni. Upravo onako kako bi se to moglo i govoriti kad se dvije strane bore u ratu, kad vlada mržnja i kad pobjednici poslije pišu povijest.

Zato se tvrdi, a to je i tema evanđelja i djela, da su židovi Isusa odbacili, a pogani su ga prihvatili.

Može li se dokazati da u tim tvrdnjama nema činjenica koje možemo otkriti u tekstovima?
kom1 is offline  
Odgovori s citatom