Pogledaj jedan post
Old 24.01.2013., 14:23   #10
Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
I Kina i Indija su profitirale prvenstveno od globalizacije. Teško je tvrditi čiji je ekonomski model bolji jer to zahtjeva dublju analizu.
Nisam siguran da bi bilo kakva dublja analiza dala neki pouzdan odgovor na ovakvo pitanje.

Nego, mene interesuje koja emocija je kvalitetnija: strah ili prezir?

Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Ovak ofrlje, Indija je socijalno tržišno gospodarstvo i najmnogoljudnija svjetska demokracija dok je Kina spoj kapitalizma u gospodarstvu i komunizma u politici.
Ergo, Kina ima, s obzirom na pretpostavljenu budućnost ljudskih društava (ekplodirajuće populacije, erozija tla, deforestacija, kolaps ekosistema, porast nasilja...), ekonomsko-politički i demografski model koje će u bliskoj budućnosti preuzeti i mnoge druge države svijeta.

Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Indiji predstavlja problem brži rast stanovništva od kineskog (postoje programi kontrole rađanja ali nema one child policy) jer ona mora rasti brže kako bi se održao (pa i uvećao) postojeći standard. U budućnosti porast i struktura stanovništva (prirodni prirast i prosječna dob) ide više u korist održivom razvoju Indije. Kina s druge strane će doći do točke kad će se stanovništvo početi smanjivati i stariti (posljedica one child policy) i tada će kineski zmaj biti u problemima zbog slabog zdrastvenog i mirovinskog sustava.
Ustvrditi nešto takvo (boldirani dio) znači smatrati da je ipak moguć ekonomski model stalnog rasta?
Na koji način će Indija svake godine otvarati milione novih radnih mjesta?

Quote:
Kalijaga kaže: Pogledaj post
Geografski Indija je u boljem položaju od Kine zbog pristupu resursima (nafti s Bliskog Istoka na Zapadu i onoj u Indoneziji i Južnokineskom moru). Osim toga nema bitnijih pomorskih teritorijalnih sporova sa sirovinskim važnim državama. Kina je s druge strane u sporu s gotovo svima u svom okruženju: Korejom i Japanom, Vijetnamom, Filipinima, Malezijom i donekle Indonezijom. Radi se o državama (s izuzetkom Japana) koje su snažne i brzorastuće (neke su the next 11 po Goldman Sachsu) ekonomije a neke posjeduju i strateške sirovine (Indonezija).

Po meni u budućnosti Indija i Kina će biti podjednake.
Treba imati u vidu konflikt Indije sa Pakistanom, krizni kašmirski region, te najveću manjinu svijeta - muslimane Indije.

Čini mi se da kinezi nose prevagu i na nivou kolektiviteta (besklasno društvo vs kastinsko uređenje), te na nivou pojedinca (prosječan profil kineskog čovjeka čini se kompletnijim od prosječnog profila indijskog čovjeka - u onim karakteristikama koje su bitne za temu o kojoj govorimo).

Po meni će u budućnosti Kina biti u prednosti nad Indijom, kao i u proteklih nekoliko milenijuma.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom