Tema: Alomnezije
Pogledaj jedan post
Old 07.02.2017., 13:52   #87
Opet ću se prvo referirati na ovaj zadnji slučaj s ćirom . Od teze da su " u strahu su velike oči" vjerojatnijim mi se čini da je ćiro upamito i jednu drugu utakmicu u kojoj je Kopens stvarno dao tri gola , pa spojio ta dva slična doživljaja u jedan

Baš zato jer sam naišao i na jednu definiciu alomnezije s kojom se djelomično i ne slažem

alomnezija je sjećanje na ranije doživljaje u iskrivljenu smislu. Iskrivljavanje doživljaja normalno se odvija u optimističkom smjeru, tj. neki događaj koji je u času odvijanja izgledao neugodan, težak ili čak opasan, kasnijom preradom gubi tu značajku. Na tu kategoriju promjena upućuju izrazi kao „dobra stara vremena", „divni dani mladosti", koji u stvarnosti i nisu baš morali biti takvi. Osobe koje pate od alomnezije nazivaju se još i laudatores temporis acti.

O ovome sam već pisao . Kao primjer navodim prepričavanje ratnih (ne)zgoda. Kroz sve ove godine još nisam naletio na lika kojem su ratna zbivanja dobila tu iskrivljenu nostalgičnu notu . Naravno da cijela ta priča sad kad je ratna opasnost davno iz nas može na slušatelja ostaviti vedriji dojam, ali iskrivljenih sjećanja u pravom smislu te riječi- nema

U depresivnih ili paranoidnih bolesnika raniji doživljaji mogu dobiti pesimističku obojenost koju u stvarnosti nisu imali, ili takav karakter doživljenoga koji se prilagođuje sadašnjem stanju paranoidne bolesti.
nova


Ovo može biti , ali Ćiro sigurno nije primjer depresivniog ili paranoičnog bolesnika

moja nova

Vidio da danas počinje svjetsko prvenstvo u alpskom skijanju (koje me btw gotovo uopće ne zanima) , pa se podsjetio onih starih prvenstava iz osamdesetih koja su se strastveno pratila i kad je cijeli dan bio podređen terminu utrke maltene
Ima sam 10 godina kad je bilo to prvenstvo u Bormiju 1985, imao bilježnicu u koju sam zapisiva rezultate , vremena , imena pa čak i crta zastavice zemalja iz koje dolaze uz svakog navedenog skijaša (dječija posla LOL)

Hajlajts tog prvenstva mi je senzacionalna pobjeda njemca Markusa Wasmeiera , kojeg sam puno puta kasnije navodio kao primjer "kako se u kladionici ne možeš pouzdati u skijanje" jer je eto "sve moguće"

I bio sam sve ove godine siguran da je Wasmeier uzeo zlato u - spustu . ono da mi je to bilo pitanje na milijunašu za 1.000.000 ispalio bi konačni ogovor bez ikakvih miočića i jokera.

I bio bi u krivu.

wikipedija kaže

Markus Wasmeier (Schliersee, 9. rujna 1963.) je bivši njemački alpski skijaš.
Iznenadio je skijaški svijet 1985. godine pobjedom u veleslalomu na SP u Bormiu iako do tada nije imao niti jednu pobjedu u Svjetskom kupu.



U narednim godinama sam prateći te prijenose, naučio da je baš taj spust disciplina u kojoj se anonimusima ostavlja najveća šansa za iznenađenje, ( bolji vremenski uvjeti za kasnije redne brojeve, sretan i spretan odabir pripreme skija za nove uvjete ) i eto pobjede (prvi put, zadnji put i nikad više ) za nekog levata iz nižeg ranga



Tehničke discipline poput slaloma i veleslaloma ipak ostavljaju manji prostor za no name lica , voze se i dva laufa , manji je i utjecaj vremenskih prilika



I eto tako se moj Wasmeier pretvorio iz zlatnog veleslalomaša u zlatnog spustaša

Zadnje uređivanje babunovich : 07.02.2017. at 14:04.
babunovich is offline