Pogledaj jedan post
Old 13.09.2017., 10:13   #4630
Quote:
Jean kaže: Pogledaj post
Promijenilo se to da forum.hr više ne dopušta pregledavanje pojedinačnih postova, tako da te molim da quotaš taj post ovdje.
O.K. ovo sam objavio 27.08.2014.

"Slučajno sam zalutao ovdje i vidim da se lupeta svašta i pristrasno priča o različitim rješenjima. Da olakšam onima koji pitaju "što da kupim..." i podjelim svoje iskustvo nakon pretrage, odluke, kupovine i korištenja programa...
*** Odmah da naglasim kako na kraju neću reći „Kupite samo taj program“

Prvo.
Ako ste mala tvrtka ili obrt u nastajanju, ili ste tvrtka koja nema neki pretjerani rast, preživljavate i ne znate što vam nosi budućnost a i nemate neke vjere u svoje poslovanje..., ne tražite dalje - kupite Pupilu. Ne morate dalje niti čitati...

Drugo.
Tvrtka ste u ekspanziji ili početnik s vizijom i vjerom u sebe (imate kapital), vrijeme je da napustite vrlo dobru Pupilu na koju ste se navikli i potražite nešto što će zadovoljiti vaše apetite glede izvještavanja, biti ažurno sa zakonom i imati (najmanje) vrlo dobru podršku i da je sve to cjenovno pozicionirano u zlatnoj sredini. Dakle, hoću da platim ali da to i vrijedi te novce. Dakle iznad vrlo dobre Pupile a ispod Navision-a ili SAP-a.

Web
Dobro mi je poslužio za opće informiranje o tržištu podrazumijevajući da svatko svog konja hvali a komentare na forumima, newsima i sl u velikoj mjeri treba zanemariti i ne prihvaćati ozbiljno (ljudi većinom zbog svog neznanja i neorganiziranosti pljuju po svemu pogotovo kada prelaze s jednog rješenja na drugo. Da se netko ne uvrijedi može se pronaći uistinu ozbiljnih analiza i savjeta). Ako doslovno prihvatite komentare suočiti ćete s činjenicom da apsolutno nitko ne valja!?!?! Dakle, pročitajte ali nikako ne donosite vrijedonosni sud ili odluku o nekome ili nečemu. Nakon pretraživanja web-a znati ćete puno više o software-ima, modulima, licencama,... sresti ćete se (ponovo) s pojmom paušal, održavanje..., nove verzije i sl.
Kratko da se osvrnem na paušale koji se plaćaju jer uviđam da većina ljudi to smatra svojevrsnim reketom i to u stilu pa program je gotov što se tu ima održavati i paušalno plaćati. Zašto to isto ti ljudi ne pitaju HEP, T-com, Vip, HZZO,... Dakle, paušal sam spreman plaćati jer ni ja ne bih radio džabe, spreman sam ga plaćati ali zahtijevam da na moj poziv netko digne slušalicu (barem u radno vrijeme) i zahtijevam da sam uvijek u skladu s zakonom. E,da. Zahtjevam i da mi se nacrtaju na licu mjesta ako ništa drugo ne pomaže.
Vrijeme je za ...

Prvi kontakt
Šareno...šareno... Na kontakt putem maila ili web upita odgovara se relativno brzo. Pozitivni primjeri su odgovorili u toku radnog dana (najbrži 12 minuta) a od nekih odgovor nije stigao ni do danas. Odgovori su u smislu kontaktirati će vas taj i taj, neki kažu šaljemo reklamne materijale i demo, neki odmah zovu itd, itd. Neki traže odmah termin kako bi došli i pokazali svoje rješenje, neki kažu dođite do nas itd. Mislim da je prvi kontakt više odnemogao nego pomogao, i da je nakon njega ostalo više upitnika no, znakovito, u bitno manjoj šumi.
Ha! Vrijeme je za...

Tko je tko? Ali iz prve ruke!
Ljudi moji kanite se priča s web-a i stranica proizvođača (najbolji su mi oni koji imaju "naši korisnici o nama ili sl.")
Uzmite telefon u ruke, uzmite referentne liste proizvođača, nađite nekoga iz vaše branše i pokušajte kontaktirati s običnim operaterima, s komercijalistima kao i nižim rukovodećim kadrom ako ne možete do glavonja (a oni i onako nisu operativci). Uvijek će se naći netko spreman da odvoji dio svog vremena i iskreno popriča o programu na kojem radi. Pitajte jednostavno... jel' šteka? da li je bilo dana da niste mogli raditi zbog programa?, možete li nazvati proizvođača i nešto pitati?... i sl. Ljudi su nevjerojatni, susretljivi, dobri i žele pomoći. Nekoliko njih mi je nudilo da dođem i da se sam uvjerim kako to radi. Vodite računa da obično ti ljudi rade godinama na istim programima, da ih jako dobro poznaju, i da ih ne bi mijenjali za ništa na svijetu (jbg. u tom grmu je zec). Naravno, opet niste sigurni što je najbolje ali se šuma opet smanjila.

Vrijeme je za Prezentacijuuuuu...
Ovdje je bilo svašta i neću vas opterećivati ali ponuditi ću nekoliko savjeta...
Uvijek, ali uvijek tražite prezentaciju. Bez prezentacije kupujete mačka u velikoj vreći. Po svemu sudeći, na dnu te vreće nema ni mačka...
Ni pod razno ne idite sami. Vi odlučujete ali lakše ćete ako je uz vas knjigovođa, glavni operativac, skladištar... malo ali pomno odabrano društvo.
Tijekom prezentacije vodite bilješke i pitajte, pitajte i opet ...pitajte. Ne pitajte opće i banalne stvari jer će vam to sigurno pokazati.
Nikad, ali nikad ne nasjedajte na priču"...to nemamo ali nema problema, riješiti će to naši programeri". Vjerujte, to se nikada neće dogoditi a ako se dogodi koštati će vas osim materijalnih dobara i brdo živaca. Obogatiti će se samo telefonske kompanije.
Ozbiljna tvrtka ponuditi će prezentaciju kod sebe a ne kod vas. Čini vam se čudno? Zapravo nije.
Kod mene – došlo oni (ili on) s laptopom (povelikim) i okupio ja ekipu (jbg. posao stoji). Smjestili se nekako kod mene oko tog laptopa i počne priča. Uglavnom med i mlijeko teče u potocima i sve može. Zvoni moj GSM, isključim iz pristojnosti. Potom zvoni fiksni, hajde neću se javiti valjda će prestati. Zvoni, zvoni... kao da je smak svijeta. Ne možeš j.... telefon isključiti već ga možeš samo stišati. Nisam mogao više pa sam jednostavno ištekao žicu iz njega. Baš mi je bilo neugodno pred ljudima ali j... ga tako je, i nije do mene. Nastavimo mi kada nakon 10 minuta eto ti moje tajnice i cvrkuće... oprostite ali trebam M (skladištar) jer jedino on... (nebitno), a znate to ne može čekati. J... ti (nebitno) i čekanje i sve ostalo... pa čovjek taman ponosno nabraja i pojašnjava kako je njihovo skladišno poslovanje majka svih majki skladišnog poslovanja. I ništa, čovjek nastavio s drugim stvarima dok se M nije vratio nakon ½ sata. Da ne duljim. Uz još dva prekida i naguravanje oko monitora došlo je vrijeme za naša pitanja. Meda i mlijeka je bilo sve manje jer često se čuo odgovor... pa to ne znamo, moramo pitati programere, to ćemo vidjeti s našim knjigovođom, možda dečki s terena znaju više o tome...itd. Sve u svemu ocijenio bih takve prezentacije trojkom. E,da. Kave i sokovi su išli na moj račun.
Kod proizvođača – uglavnom su to lijepo uređeni prezentacijski prostori s velikim platnom ili gigantskim TV-om. Čim uđeš u takve prostore nekako se osjećaš malo manjim ali ujedno i spremnijim da slušaš. Poveo sam ekipu (jbg. opet posao stoji). Pričaju ljudi, trude se, pojašnjavaju, daju primjere, napominju... itd. u miru i tišini. Moram priznati da sam s tih prezentacija ponio puno više znanja nego onih kod mene gdje sam ja vedrio i oblačio. Za dodatna pitanja, a na koja nisu znali odgovor, su odmah kontaktirali osobe koje su bile u susjednom prostoru(ima). Kod jednih sam bio na prezentaciji dva puta jer smo prvi dan toliko izgubili vremena na mojoj proizvodnji da knjigovođa nije stigao reći ni dobar dan za svoj dio posla. Naravno, kave i sokovi su bili na njihov račun (a moji ljudi se nisu ustezali ).
Na kraju. Puno je tu magle i bahatosti kao i sveprisutnog hrvatskog „lako ćemo“ i „samo što nismo“. Cijenite otvorenost i iskrenost. Ako vam netko kaže to nemamo i neće nikada biti, sigurno više vrijedi od onog koji tvrdi suprotno (pod uvjetom da vam poslovanje ne ovisi isključivo od toga).

Cijene (ajoooj) i odluka
Teško je to opisati. Svaki od proizvođača ima svoj način liceniranja, određivanja cijena, dodatnog plaćanja, jamstva, paušala...itd. Popusta ima svakakvih: na jednokratne uplate, na kartice, na rate, na broj licenci, ...na svašta nešto. Moje je mišljenje da cijena ne smije biti presudna kod odluke. Naravno, mora imati određenu težinu. S obzirom da ste odabirom osuđeni i na dugogodišnju suradnju, dozvolite malo i srcu da odluči s kim će surađivati. Sigurno su neki simpatičniji, manje bahati i pristupačniji. Ako ste prošli cijeli proces kao i ja, u glavi imate jednog ili eventualno dva favorita. Uglavnom, ja i ekipa smo se sastali, vijećali i vagali tri sata..., i na koncu sam morao prelomiti.
Nakon godinu i po korištenja mogu izjaviti da sam zadovoljan odllukom. Nakon uvođenja novog rješenja (posebna priča s mojim radnicima, uglavnom kada kupe nove cipele jedva čekaju da ih obuju a kada im daš novi softver učiniti će sve da ga ne nauče koristiti) osjetno su mi se posložile stvari u poslovanju (organizacija) i stigao je očekivani rast (Tooooo!!!!!). Oni tj. prozvođači programa??? Prvo i osnovno, brzi su bili u implementaciji i obuci. Javljaju se na telefon u većini slučajeva odmah ili nakon nekoliko minuta pošto se ostavi poruka na automatskoj tajnici. Na mailove odgovaraju isti dan i to vrlo detaljno (ponekad i previše) i slikovito. Zadrti su što se tiče plaćanja što me ponekad ljuti ali Bože moj. Ljudi imaju mehanizam koji ja mogu samo sanjati (ne platiš ljubazno popričaju s tobom i nakon podrške naglase da kasniš, kasniš osjetno duže - popričaju s tobom, naglase da kasniš i ne daju ti podršku). Tek sada mi je jasno što su me s tim davili na prezentaciji. Ono glavno, još nisam imao zastoj niti pad sustava (što ne znači da neću)

ZA KRAJ!!!
Za koje sam se rješenje odlučio neću napisati. Ne zato što to nije zaslužilo (dapače) već zato što je svak kovač svoje sreće i posljedice svojih odluka snosi sam. Čak sam se potrudio da se niti iz samog teksta ne može zaključiti o kojem rješenju je riječ. Isto tako neću odgovarati na inzistiranja i privatne poruke. Investirao sam cca 40K kuna (nismo baš mala firma) i nakon godine dana spavam mirno za cca 800 kn mjesečno i to zadovoljan i s jednom (velikom) brigom manje.
"
hhc is offline  
Odgovori s citatom