Pogledaj jedan post
Old 30.08.2003., 19:31   #4
Quote:
manwe kaže:
ih, pa ima tu još - a zašto si spominjao doba vodenjaka?

...ili si insinuirao da nisam pročitao postove u cjelini

shvatio sam ja da si ti malo namjerno pojednostavio, da ne kažemo karikirao stvar, ali mislim da se generalno gledano možemo složiti: uzrok zla je u LAŽI.
Eh da...svi se slažemo da je uzrok zla u laži....ali time ništa nismo riješili...
jer onda smo jednu nepoznanicu objasnili drugom nepoznanicom i ostali na samom početku...uzrok zla je u laži,a uzrok laži opet u zlu....i tako u krug....
Zlo je po svojoj prirodi laž i obrnuto... i to dvoje je potpuno istoznačno....
E sad...da bi znali što je laž(zlo) trebali bi znati što je istina,zar ne?E a što je istina?
Istina svakako nije "ovaj" svijet niti se u njemu može "naći",time je "ovaj" svijet lažan i kao takvog ga treba iščupati iz srca gdje on i stanuje.
"Ovaj" svijet živi i opstaje u srcima ljudi i time je zlo u srcu svakog čovjeka,zašto ja i kažem da zlo možemo uništiti jedino u samom sebi uništavanjem tog lažnog svijeta ili što je isto,potpunim odricanjem od njega.
Odricanjem od svijeta odričemo se laži/zla i otkrivamo posred sebe istinu kao... "kraljevstvo nebesko"....
što znači da se jedino "dobrovoljnim" odricanjem od laži može doći do istine,a što opet znači da razum nije niti može biti put istine već jedino srce.
Da istina oslobađa potuna je istina,ali isto tako je istina da nas ona neće osloboditi bez našeg vlastitog pristanka,čime se istina ukazuje ne samo kao oslobađajuća nego i ona koja "dopušta" da živimo u skladu sa vlastitom(slobodnom) voljom čak i u laži i zlu,odnosno u "ropstvu".
Laž/zlo uistinu nema svoje(vlastito) postojanje i može "postojati"
samo kao "odricanje" od istine,pa ovaj svijet(čovjek) i postoji samim tim odricanjem....čime je on zapravo "ne-postojeći"...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom