Pogledaj jedan post
Old 25.12.2012., 17:17   #327
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Je l' se tebi sviđa Jaglika ili Mira Furlan?

Meni su, recimo, Matea i Daria jako lijepa imena, dok su mi Mateja i Darija grozomorna.

Moje ime je veoma rijetko i lijepo, ali potpuno se uklapa u prostor na kojem živim. S druge strane, ne može se zaključiti kojem narodu pripadam - mogla bih biti bilo čija, a ustvari sam samo svoja.

Ne bih voljela biti jedna od mnogih - kad mi spjevaju pjesmu, sigurna sam da je posvećena meni.
Da se ne zoveš Sojka , uf pardon Svojka?!

Mira naravno , ali samo iz vremena kad je glumila Jagliku.

Matea mi se ne sviđa , Darija mi je malo bolje i sa i bez "j" , inače volim samo domaća imena koje dolazi iz jezika kojim govorim , ova druga mi ne znače puno sem po pukoj zvučnosti ponekad.

Ja mislim da ni kod Hrvata ni kod Srba nije ranije postojalo ženskog pandana od imena muškog Mato,Matija,Mate,Matijaš,...,pa zato strano ime Matea se češće pojavljuje u zadnjim možda stotinak godina(i manje).

Sad se setih da je Severina dala ime sinu Aleksandar , e pa to je ime novog datuma tj.taj oblik je novog datuma i nije postojao ranije ni kod Hrvata ni kod Srba.
Ranije su bili Leko,Leka,Lekso,Aleksa,Aleš,Lešo,Lješko,.... , ali Aleksandar i Aco nikada.

Slično je sa imenom Anastasija(užas) koje danas furaju Srbiji svojim ćerkicama , a ima starih domaćih varijanti sasvim dosta.

Inače mnogi roditelji iz svojih kompleksa,snobovštine,malograđanštine,..., ali takođe od lošeg života i htenja za decu bolje budućnosti posežu za "tim nekim" imenima , koja su po meni bar grozna.

Dobar primer je crnaca u Americi koji su šedesetih godina davali deci imena da bi ih približili bogatim slojevima,zaposlenju,...tipa Reginald,Norman,Linkoln,.... , i sve je bilo super dok poslodavac se čuje sa njima telefonom , alio kad ih vidi lično sva imena padaju u vodu tj.Garavi Norman ne dolazi u obzir.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom