Pogledaj jedan post
Old 25.12.2016., 19:58   #7
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Vede cine

- samithe (temeljni i najstariji dio, pri cemu je rg veda najstarija, dvije druge su njene prearanzirane verzije, cetvrta je donekle usporediva sa rg samithom ali bitno drugacija i nije uvijek kanonska bila)
- brahmane
- aranyake
- upanishade (najmladji dio, ponekad pisan do relativno nedavno i vec pokazuju druge utjecaje)


Ti spisi cine sustinu vedske i nesto kasnije brahmanske kulture koja je bitno razlicita od modernog hinduizma i gotovo je nestala u svom izvornom obliku (tek u par vrlo malih brahminskih zajednica), jedino najmladji upanisadski dio ima ozbiljniji uticaj na neke filozofske sfere, ali i to kroz kasnije interpretacije. Ako se slazes da danasnji hinduizam nije isto sto i vedska religija onda nema cak niti interne logike u tome da tekstove na kojima se on zasniva (purane, sutre, agame, tantre i osteli izvori ovih prica) istoremeno svrstavas u tu vedsku kulturu.

To sto krisnijevci i neki moderni nacionalizti sve nazivaju vedskim ili znanoscu je obicna propagandna fora stvaranja laznog autoriteta i kako rekoh slicno nazivanju mojsija krscaninom. Nema nikakve povijesne osnove.

A cak i ako zelis ako nzivati ne mozes primjenjivati iste kriterije. Opet propagandni trik - prvo se nesto trece proglesi vedskim, a onda se na oznovu tog semantickog pmaka pridaje tim trecim stvarima karakterstika vedske literature, a koju ovi uopce nemaju. Vrijeme nastanka, nacini prenosenja, izvori itd tih tekstova su bitno drugaciji od vedskih.



Dokaz naravno ne treba ni za sto u svijetu prica, fantazija i projekcija




Znanja nikada dovoljno, ali to je nebitno, nemojmo personalizirati raspravu.
Hmm izvini ali ne baš potpun odgovor...Vede se dijele na Rgvede,Samavede,Yajurvede i Atharvavede.Ovo što si ti nabrojao su njene podjele.Vede koje sam ja nabrojao čine jednu veliku cjelinu koja se zajedničkim imenom naziva "Vede".Te manje cjeline imaju svoje Upanišade ,recimo Aitareya-Kaushitaki ,to je upanišada Rgvede.

Bhagavat Gita također je dio Veda kao i Ramayana i Mahabharata kao i Vedange.I to su osnove Hinduizma i upravo taj dio je Hinduizam pokupio iz Veda.Slažem se da te podjele čine suštinu jer to su filozofije.Vede jesu temeljene na filozofiji i nauku ali dio tih nauka i filozofija su i Ramayana i Mahabharata.To su knjige primjera.Te knjige su napisane ,a te priče prepričane radi primjera.Rama i Krišna trebaju biti primjer ljudima.

Što se tiče štovatelja Rame i Krišne i toga što ti kažeš da oni sebi prisvajaju Vede trebaš uzeti u obzir da Vedsko razdoblje traje do sredine 1. tisućljeća prije Krista.Dakle svo znanje iz tog vremena i mitologija se automatski pripisuje u Vede.Ja i ti sad možemo raspravljati zašto je to tako.Ima i emisija na NRZ gdje gost "Sati" objašnjava sve u detalje.To je jako komplicirana i dugačka tema.

Meni su recimo Ramayana i Mahabharata zanimljive priče.Poučne i kad ih čitam zaista imam osjećaj da se to stvarno dogodilo davno u ljudskoj prošlosti.Ramayana mi je najmoćnija knjiga koju sam ikad pročitao.To kad pročitaš doslovno te promjeni za 180.Inače nisam vezan baš za nauku Veda ja više proučavam filozofiju.Jedino od nauke što me zanima su vremenski ciklusi i svemir.
WuYa is offline  
Odgovori s citatom