Pogledaj jedan post
Old 15.10.2010., 19:56   #33
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
U Katekizmu KC navedeno je puno grijeha (podijeljeni su po Božjim zapovijedima koje se krše). Nešto slično može se pronaći i ovdje (kao priprema za životnu ispovijed).
Evo malo sam bacio oko, pošto je bilo riječi o poljupcima evo dio koji mi je bio zanimljiv:


"filmski" poljupci prije braka, sablažnjivo ljubakanje na javnim mjestima; preslobodno ponašanje prema drugoj osobi…; izbjegavanje bliže grješne prigode koja može biti prigoda za uvredu Boga u teškoj stvari, u kojoj redovito padam u teški grijeh (plesovi s pretjeranim kontaktima, raskalašena zabava ..., besramne igre; odlazak na sumnjivo mjesto /npr. night-club /streeptease//, u kino, saunu, na kupalište, masažu... s nečistom namjerom; nudistička plaža; zla knjiga, časopis, društvo…); samozadovoljavanje (masturbacija - koliko puta? - čin koji je u sebi i teško neuredan; teški grijeh protiv čistoće

A ja sam inače dosta govorio na temelju onog malog molitvenika za prvu pričest što se dobije, nemam ga više ali čini mi se da manje od 1% katolika uopće zna što je sve grijeh.

Meni je zanimljivo bilo što sam preozbiljno shvaćao ispit savjesti i ispovjed...
Još tada, oko prve pričesti nije mi bilo jasno zašto svi tako olako shvaćaju ispovjed. nitko ni ne čita ispit savjesti, samo 10 zapovjedi, 7 gl. grijeha, a ovo detaljno ne znaju ništa niti žele znati. A naravno i ponašaju se kao da to ništa nije grijeh.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom