Pogledaj jedan post
Old 24.01.2013., 14:31   #2093
Ajde pejstat ću iz gornjeg topica, jer mislim da je ovdje ipak prikladnije postavit pitanje :

Molim pomoć.

Dakle, baka mi je umrla prije nekih 2 mjeseca, imao sam ostavinsku prije 3 dana, no neke stvari u vezi određenog zemljišta nisu mi štimale pa su mi dali 15 dana da dopunim podatke prije nego donesu rješenje.

Problem je slijedeći- baka je živjela u izvanbračnoj zajednici 33 godine i u toj zajednici je zajednički stekla dotično zemljište (čak su u ugovoru navedeni kao kupci ona i njen vanbračni partner). No , on je umro prije nekakvih 18 godina i očekivao sam da je nasljedila njegovu polovicu ili bar dio tog zemljišta. No, kada sam došao na sud u Vodnikovu na odjel koji se bavi ostavinskim raspravama, dali su mi na uvid podatke o ostavinskoj tog vanbračnog partnera i u rješenju tog suda piše da je cjelokupnu njegovu imovinu naslijedila nekakva nećakinja njegova, a moja baka ( dakle vanbračni drug njegov) nije nasljedila baš ništa. Na to rješenje ona se žalila a sud je odbio želbu rekavši da ona nije zakonski nasljednik ?!
E sad, budući sam pravnik po struci, meni to baš ne štima- znam da po hrvatskim zakonima vanbračni drugovi bi trebali stjecati slična prava kao i bračni partneri nakon 3 godine zajedničkog života- barem mislim da je tako nekako. Žena koja radi na tom sudu se isto čudila zašto baka nije zakonski nasljednik i rekla mi da vjerojatno po tom starom zakonu ( riječ je o 1994-oj) vanbračni drugovi nisu imali nikakva prava. Rekla mi je i da mogu otići u Vukovarsku na sud po rješenje o toj ostavinskoj, iako ne znam šta bih mogao s tim.

Mene sad zanima je li istina da zakon iz 1994-e nije davao nikakva prava vanbračnim drugovima? Ako je takva situacija pretpostavljam da nemam nikakvih drugih opcija, ali ako je sud pogriješio zanima me mogu li tražiti nekakvu reviziju postupka, odnosno novu ostavinsku raspravu?
Molim stručan odgovor nekog tko se razumije dobro u nasljedno pravo, i imam li kakvih mogućnosti za izmjenu odluke tog suda?

Hvala.
asprah is offline  
Odgovori s citatom