Tema: Zivot u SFRJ
Pogledaj jedan post
Old 16.09.2009., 12:24   #202
Quote:
milla karolina kaže: Pogledaj post
ja se sjećam kak su nam pričali kak je u kapitalizmu tj. u njemačkoj čista esklopatacija radnika..kapitalizam da suze prolijevaš od muke, e pa onda kad dođu moji rođaci odande, svi onak ok, dobri auti, pa ona ambalaža na kremicama za tijelo, čokoladice....znate kaj pričam i mislim ja to tko tu koga...e sad vidimo tko koga..kod nas mislim....ono prije nije bilo ok..da je bilo pameti i volje bilo bi to...ali ovo sada...gore ne može ili se ja još varam dobroooo, ma da ja mislim da mi i slovenci smo mogli...onak lijepo živjeti...njemačka light.
komunisti nisu lagali kad su govorili da je kapitlaizam eksploatacija. radniku u kapitalizmu zaista već idio onoga što stvori OTMU.
međutim, problem je što je kapitlaizma produktivniji. pa onda radnik u kapitlaizmu, i nakon što mu većinu onog što zaradi otmu, ostane s mnogo ivše nego u realsocijalizmu u kojem sve stane i nitko ništa ne radi i ne proizvodi.
to je problem realsocijalizma- neproduktivan je, jer ne radi nitko ništa. ili se, što je još gore, pravi hrpa krame koja ne treba nikom- a sve zato jer je to rekao drug iz komiteta.
problm je dakle ljudska narav- kao i danas u državnimi javnim firmama, njihovi rukovodici samo kradu, a za firmu ih zaboli, jer nije njihova. država to tolerira, jer su to lojalni vojnici partije/stranke na vlasti.
radnici neće da rade ništa, jer ih ništa ne sili. posao je siguran. svi kraduckaju i muljaju.
u teoriji socijalizma, partija bi trebala biti avangarda koja bi takve pojave spriječila, nesposobne i lopovske uprave uklonila, sabotere ispendrečila itd. u praksi, bilo je sve posve suprotno.
divizija is offline