Pogledaj jedan post
Old 24.10.2003., 09:41   #7
Katolički svećenici se zavjetuju na doživotni celibat, isto kao i redovnice. Za pravoslavne sam čula da imaju izbor, no ako se odluče ženiti moraju to učiniti do zavjeta. Pravoslavni monasi se ne mogu ženiti. Zato monasi jedino mogu biti na višoj funkciji, npr. patrijarsi, a obični svećenici ne.
U katoličkoj crkvi se primaju i za redovnike, svečenike i redovnice i oni koji nisu djevci ili djevice jer celibat ne znači djevičanstvo već ubuduće odricanje od spolnog života. Istina je daseto često krši, ali ovo su pravila.
Odora redovnica je često onakva kakvu je osmislila utemeljiteljica, pa su redovnice najćesće obučene u odjeću koja imitira najjednostavniju odjeću tog vremena (npr. klarise su ustanovljene u 12.st. i odjeća sliči na onu iz tig vremena, dok sestre Majke Tereze nose najjeftiniji indijski sari). Početkom 20. st. jedan je papin dekret naložio da se odjeća mora pojednostavniti jer je bilo svakakvih nepotrebnih dodataka pa zato danas mnoge izgledaju slično bez obzira u kojoj su kongregaciji.
Ne znam točno zašto nose veo.
Najzanimljivije su mi Isusove male sestre za koje često ne bi ni rekli da su redovnice. Imaju suknje do ispod koljena od materjala sličnog traperu, plavu košulju i istu takvu maramu na glavi.
 
Odgovori s citatom