Tema: Disleksija
Pogledaj jedan post
Old 04.04.2015., 20:14   #28
Quote:
zelazny kaže: Pogledaj post
Nije točno, dijete s disleksijom će se puno bolje izraziti usmeno nego pismeno. Ako već ima papir, super i neka se profesori drže toga. Ta djeca nisu glupa, a to sam svom djetetu morala objašnjavati pune dvije godine...masu puta mi je rekao da je znao odgovore na sva pitanja u ispitu, ali nije imao dosta vremena...pa je dobio trojku...Pr. moj sin s disleksijom je pisao gramatiku i dobio jedva dvojku: s logopedicom je vježbao za ispit i sve je znao savršeno. Logopedica je zamolila prof. iz hrvatskog da ga usmeno pita gramatiku i dobio je čistu peticu....ne poklonjenu, znao je gradivo..
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Prvo, oprosti, ali izgleda da ne razlikuješ disleksiju od neuvježbanog čitanja. Ako je osoba zaista disleksičar, može uz dugogodišnje vježbanje, i to uz stručno vodstvo ili stručne upute, ublažiti poteškoće - razviti centre u mozgu zadužene za čitanje, no mnogi disleksičari to jednostavno ne mogu.
...
Ne, nam sto je disleksija i sama ju imam. Dijagnosticirana je u prvom razredu, tad moja uciteljica nije ni znala sto je disleksija nego joj jo moja logopedica dosla u skolu objasniti. I sustav za kojega tvrdite da je krut i nepristpacan se je uvelike promijenio od tad do danas kad sam pri kraju fakulteta.

Mozda sam se previse odmaknula od osnove skole i gledam iz prespektive fakulteta i posla, te svakako se ne smije djetetu omrznuti obrazovanje i narusiti samopouzdanje, ali i dalje mislim da tolikim prilagodbama u srednjoj skoli i na fakultetu nema mjesta.
Oni bi te trebali pripremiti za posao i pri tome mislim da ti daju temeljna znanja i vjestine struke kojima ces se moci snaci na posli i koje ces moci nadogradaivati, ali i za okolini koja ima puno manje razumijavanja.

Kad mi je na prvom studentskom poslu sefica rekla da napisem izvjestaj ja sam bila na sto muka.
Ja? Izvjestaj? Pisati? meni netko uvijek pregleda gramtiku i pravopis
I sto u toj situaciji? Izvjestaj moras napisati, i nitko nema razumijevanja za to da mene jos uvijek bude jezicne konstrukcije i da mi treba vise vremena.
Tad mi je bilo zao svakog puta kad sam nekome poslala rad da mi pregleda.

A sto se tice ucenja citanja. Logopedskevjezbe su neizostavne, ali mora se i citati, sto vise to bolje. godinama sam citala saku knjigu dva puta, ali to je bila koicina truda koju sam ja trebala uloziti ako sam htjela 5 iz te lektire (ne mora se imati 5, ali eto ja sam htjela).

Na kraju se uvijek sve da no to da ako zelim postici neki cilje, to mora biti u realnom vremenu i treba uloziti truda onoliko koliko je mein potrebno, a ne prosjecnoj osobi ili kome vec.
Rhaego is offline  
Odgovori s citatom