Pogledaj jedan post
Old 15.02.2003., 02:58   #20
Re: Re: Re: Re: Je li teologija znanost?

Quote:
Pandora10 kaže:
Prirodne znanosti ne bi nikad bile niti jesu opipljive kao npr.ni spomenuta fizika..jer ..budimo precizni....iako su pojave koje ista proućava opipljive, fizika kao takva to nije.Valjda smo sposobni uočiti razliku između znanosti i predmeta znastvenog istraživanja ,odnosno pojave i njenog znanstvenog proučavanja.To su dvije potuno različite stvari i u tome je sva bit...pa ponavljam ..
fizika nije opipljiva za razliku od recimo kamena koji može biti predmet kojim se fizika bavi.Fizika je dakle,htjeli mi to ili ne,priznali mi to ili ne,sviđalo se to nama ili ne....ipak kao što sam rekla....umotvorina.
Ako ćemo tražiti razliku između "znanosti" i "znanosti" možemo je uvjetno naći baš u predmetu istraživanja,jer u pojavnom svijetu znanstvenici nikako ne mogu naći Boga,pa time nikako ne može biti znanstveno dokazan niti proučen.Međutim to što ga ne mogu oni nači,ne znači da ga neki drugi,nekim drugim znanstvenim metodama...ne nalaze...
Za usporedbu,primitivni čovjek nije u kamenu vidio nikakvu fiziku,iako je ona tamo "oduvjek" bila,već samo goli kamen...pa da mu je došlo i stotinu vrhunskih znanstvenika sa savršeno iznesenim dokazima da unutar tog kamena postoji neka "fizika" taj je ne bi vidio i da mu oči ispadnu...jer kao što znamo ona nije vidljiva niti opipljiva...daklem ..
isti je slučaj i sa Bogom...
Znanost istražuje pojavni svijet sa predpostavkom da Bog ne postoji dok je za teologiju pojavni svijet dokaz da Bog postoji,pa je u tom smislu ,sveukupna znanost koja proučava pojavni svijet,htjeli ne htjeli ....ustvari teologija.
Kamen je rezultat fizike u njemu, mi smo njega spoznali kao rezultat nečega, dok za postojanje Boga ne vidimo taj uzrok. To je osnovna postavka u tezi da za znanost Bog ne postoji.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom