Tema: Kefir
Pogledaj jedan post
Old 10.07.2009., 18:04   #55
Quote:
ezotera kaže: Pogledaj post
mogu donijeti nekome žlicu ...
Iako mozda to znas, ali da napomenem, da netko ne bi u neznanju krivo uradio, kefir zrnca moraju biti stalno u mlijeko (dobro, ne bas svake sekunde, kada se mijenja mlijko, tj. odvaja kefir napitak, ili pak kada se susi da bi se uskladistavao ne mora), posto glavni neprijatelj kefira je nedostatak hrane, tj. laktoze kojom se hrani (zato se i mora mijenjati mlijeko).

Pa kada nekom dajete, dajete tu zlicu kefir zrnaca u mlijeku.

Za eventualno slanje postom, trebaju biti povoljni uvjeti, tj. ne smije biti temperature ispod nule, a bome ni neke velike temperature. I onda je bolje imati neku relativno cvrstu posudu (mogu plasticne), u koju se stavi mlijeko i nekoliko zrnaca kefira (4-5), tako da ovi imaju dovoljno laktoze dok ih posta prebaci. I predlazem HP Express, jeste skuplje, ali je i brze. I onda odmah u mlijeko. I pazite pri otvaranju duze vrijeme zatvorenih boca, moze doci do male eksplozije, posto se stvara CO2 fermentacijom laktoze, a boca nije mogla disati. Da ne bi prali zidove. Cisto uz put budi receno, ja sam bio prisutan kada je boca kefira (napitka) eksplodirala. A taman sam nesto prije rekao prijatelju kako ja ne bih drzao bocu s kefirom cvrsto zatvorenu. Poslije je rekao kako sam trebao inzistirati da ju ne drzi zatvorenu. Niko nije stradao, osim sto je prijatelj prao zid i namjestaj.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom