Pogledaj jedan post
Old 10.03.2010., 13:11   #39
Quote:
vesela sova kaže: Pogledaj post
Ja isto ne namjeravam potkopavati autoritet nastavnika, ali dijete ću i u odnosu s nastavnikom i odnosu sa svima drugima poučavati da odnos dvoje ljudi pa tako nastavnika i djeteta uključuju i poštovanje i zdrav razum.
Poštovanje, između ostalog, znači i to da se ima pravo ne složit s nastavnikom, ali i da uvijek ima dužnost to neslaganje izreći na pristojan, asertivan, nenapadački i argumentiran način.
Zdrav razum znači između ostalog i nepristajanje na slijepo sljedbu jer onaj tko slijepo slijedi autoritete, danas nastavnički, sutra bi mogao i i neki puno opasniji.
Upravo tako. Kako od djeteta očekujem da poštuje i bude pristojna prema svojoj nastavnici, jednako očekujem i prema bilo kome drugome. Ista pravila vrijede za sve. Jednako očekujem i da se služi zdravim razumom, da razmišlja i promišlja svojom glavom o tuđim postupcima i da ništa ne prihvaća što ne smatra da je u redu. Ne samo od nastavnika, ni od koga, pa čak ni od mene.

Quote:
Uostalom tako sam isto poučavala i svoje učenike i učenice onda kad sam u školi radila. I dugoročno je itekako imalo smisla.
A smisla su imale i one esejističke kazne koje sam prije gore spomenula. Bilo je i drugačijih: , npr. za psovanje su
morali naći ekivalente konkretne psovke na četiri strana jezika i istražiti njihovu etimologiju. Poslije više nisu psovali, barem ne u mojoj nazočnosti.
Za zaljepljivanje žvakaće ispod stola, kazna je osim čišćenja uključivala i rad o povijesti žvakaće gume. Tu sam i ja nešto naučila

Nekako nisam imala osjećaj ni da su kazne ni da su njihova izvršenja imala za posljedicu zlu krv među nama. A ni roditelji se nisu bunili.

Niti mi je smetalo kad se netko ne bi složio s mojim stavom o nekom gradivnom materijalu ili kad bi mi prigovrio da mu se nešto čini nekorektno. Došli smo već argumentima do toga je li ili nije bilo nekorektno.


Oduševljavaju me tvoje kazne! Takav pristup je nešto što bih ja željela svojoj Mišici jednog dana...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom