Pogledaj jedan post
Old 09.12.2002., 09:48   #10
Nisam toliko upoznat sa drugim narodima koliko sa Rimom, on me oduvijek fascinirao jer na njemu počiva danjašnja civilizacija. Vidim da je ovdje bilo razgovora o Hrvatima i njihovom porijeklu pa se zastupaju teze o Hetitima. Morate znati da je ne Istoku šahovnica česta pojava kao motiv. Ako tko od vas ima priliku u Timesovom Atlasu svjetske povijesti pod starom Perzijom ima karta na kojoj se vidi naziv provincije Harauvatish (negdje kod današnjeg Afganistana). Stoga izvlačim zaključak da smo svi mi talibani . Ok, za ozbiljno sada, mislim da su Hrvati danas jedan ljuti mix svega i svačega, bilo je ovdje i Ilira, Kelta, Grka, Rimljana, Gota, Huna, Avara, Slavena...... Prije nekoliko mjeseci ako se dobro sjećam pisalo je u Slobodnoj Dalmaciji da su rađene genetske analize i da slavenski geni prevladavaju u Slavoniji, dok je u Dalmaciji slika potpuno drukčija. Mislim da će genetičari biti ti, a ne povjesničari, koji će utvrditi pravo porijeklo pojedniih naroda.
Legion pitao si me u kojoj je bitki sudjelovalo najviše Rimljana. U početku carstva osim Partije nije bilo protivnika dostojnog Rima, a barbari se još nisu počeli udruživati u federacije pa nije bilo potrebe za centralnom armijom. Jedna standardna rimska armija bila je jačine 3, ponekad 4 legije sa jednakim brojem auxilia kao i legionara što dovodi do brojke od oko 30000 vojnika. U slučaju velikog rata toj standardnoj armiji bi se priključivali i odredi iz drugih legija zvani vexillatio. Krajem 2.stoljeća A.D. u kampanjama su uglavnom prisutni odredi udruženi u korpuse, izbjegava se korišćenje cijelih legija. U 3.stoljeću stvaranje velikih barbarskih federacija, te obnovljena moć Perzije dovode do odluke o stvaranju centralne armije ( izgleda da je taj nukleus centralne armije postojao još za Septimija Severa). Centralna rezerva tj. elita dobiva naziv comitatenses (veliki broj konjanika). Legije dobivaju drugorazrednu graničnu ulogu i postaju limitanei. Tada se cijela strategija obrane carstva promijenila iz obrane na granici prema obrani u dubini. Navesti ću ti neke podatke o snazi rimskih armija:
Bitka kod Cannae 216 B.C. : 80000 rimljana
Osvajanje Galije: 10-11 legija ( snaga legija je 3- 4 tisuće vojnika) plus pomoćne trupe
bitka kod Farsala 48 B.C.: Pompej 45000, Cezar 25000
Pobjeda nad Decebalusom i Dačanima 106 A.D.( Trajan): 11 legija plus auxilia
Bitka između Albina i Severa 197 A.D. Lyon: 150000 vojnika skupa

Pozdrav
SPQR is offline